EnergiaUudised

ABB lõi Viking Line’i kiirlaevale kaldaelektriühenduse

Print Friendly, PDF & Email

ABB merenduse ja sadamate (Marine & Ports) divisjoni viimane kaldaelektriühenduse tehnoloogia tagab reisilaevale Viking XPRS vaiksed, tõhusad ja süsinikuvabad Tallinna sadama külastused. 2008. aastal ehitatud laev sõidab kahe ja poole tunni pikkusel marsruudil Tallinnast Helsingisse tavaliselt kaks korda päevas.

ABB kaldaelektriühenduse tehnoloogia on loodud kõigi laevatüüpide lihtsaks liidestamiseks ja seda saab kontrollida laevast, nii et ühenduse loomiseks ei ole vaja kaldameeskonna sekkumist. Keskkonnasõbralik kaldaelektrilahendus on eriti hinnatud linnasadamates, kus neil seadmeil on kohalikule õhukvaliteedile märkimisväärne mõju. Arvestades Viking XPRS-i sadamakülastuste arvu, säästab sadamaliides ka märkimisväärse koguse kütust.

Osana esimesest kaldaelektriprojektist Eestis paigaldas Tallinna Sadam sel aastal uusimad ABB kaldaelektrisüsteemid viiele Vanasadama kaile, mis võimaldab laevadel sadamas maalt tulevat energiat kasutada.

„ABB kaldaelektriühendus on meie käimasoleva keskkonnaprogrammi uusim algatus,“ ütles Viking Line’i kommunikatsiooni asepresident Johanna Boijer-Svahnström. „Kaldaelektriühenduse paigaldamine Viking XPRS-i pardale ja kaldaenergia olemasolu Tallinna sadamas annavad märkimisväärse panuse sadama ja selle ümbruse puhta õhu hoidmiseks. Oleme ABB-ga erinevate projektide raames edukalt koostööd teinud ja meile väga sobib, et ABB on tootnud paigaldised nii laeva pardal kui sadamas ning taganud kiire tarne ja ööpäevaringse toe.”

„Toetame Viking Line’i nende teekonnal keskkonnasõbraliku merenduse suunas,“ ütles Jyri Jusslin, ABB Marine & Ports asepresident ja teenindusjuht. „Meie kaldaelektriühendus on loodud kõigile laevatüüpidele, pidades silmas ohutust ja kasutusmugavust. See on ühtlasi oluline samm selles suunas, et Balti meresadamad saaksid jätkata tulevikku vaatavat teekonda süsinikusaaste vähendamiseks.“

ABB poolt Viking XPRS-ile tarnitud seadmete ja süsteemide hulka kuulub kaldaelektriühenduse juhtpaneel koos kolme sõltumatu laeva ja kalda vahelise kommunikatsiooniühendusega laeva ja kalda vahel, mis tagab alati toimiva ühenduse. ABB tarnitud on samuti keskpinge jaotusseade, 11/0,4 kV trafo, möödaviigusüsteem kuivdoki jaoks ning võimsuslüliti peajaotusseadmesse. Seadmed vastavad uutele kaldaühenduse IEC-standarditele, mis nõuavad kõrgemat ohutustaset ja keskkonnasõbralikkust kui laevanduses senini tavaks. Tarne võttis aega vähem kui kaks nädalat. Seadmed võeti kasutusele laeva tavapärase töö ajal.

Allikas ja fotod: ABB AS