Via Verde rohelised vertikaalaiad linnaruumis
Mehhiko firma Via Verde on välja töötanud suurlinnadesse sobivad rohelised vertikaalaiad. Aiad võimaldavad katta suured betoonpinnad roheliste taimedega.
Kui praegu elab üle poole maailma rahvastikust linnades, siis prognooside kohaselt on 2050. aastaks linnaelanike arv kasvanud 70%-ni. Linnastumisega kaasneb liikluse, müra ning reostuse kasv, samuti suurenevad inimeste meeleoluhäired, depressioon ja stress. Õhureostuse tõttu on risk haigestuda kopsu- ja südamehaigustesse linnas suurem kui maal.
Rohelised taimed parandavad linnaõhu kvaliteeti, sest toodavad õhus olevast süsihappegaasist hapnikku. Ühtlasi pakuvad nad varju kuumuse eest ning aitavad inimesel taastuda stressist. Vertikaalaiad aitavad vähendada ka linnamüra, seda tänu taimede kasvusubstraadile, milles vastu põrkudes osa helist neeldub.
Siiani on linnade haljastamisel olnud põhirõhk puude istutamisel ja parkide rajamisel. Rajatud on ka katusaedu ja vertikaalselt on haljastatud kõrghooneid (näiteks nn vertikaalne mets Pariisi eeslinnas), kuid enamasti on olnud tegemist üksikute projektidega.
Via Verde rohelised vertikaalaiad
22 miljoni elanikuga Mexico City on üks suuremaid linnu maailmas. Tegemist on paraku ka ühe kehvema õhukavliteediga linnaga (esimese 15 seas maailmas) ning kõige kehvema õhukvaliteediga linnaga Ladina-Ameerikas. Via Verde püüab oma roheliste vertikaalaedadega Mexico City ühele olulisele probleemile leevendust pakkuda.
Tänaseks on Via Verde katnud vertikaalaedadega rohkem kui 1000 betoonsammast Mexico City kiirteel. Vertikaalaiad võtavad enda alla üle 60 000 m².
Via Verde vertikaalsed aiad ei kahjusta betoonsambaid. Ümber sammaste pannakse metallsõrestik ja sellele isolatsioonikiht, mis kaetakse ümbertöötatud plastjäätmetest valmistatud, vesikultuuridele sobiva kangaga. Kangasse on õmmeldud taskud, kuhu pannakse taimed. Taimepaneelid on eelnevalt 100% ettevalmistatud, need paigaldatakse sammastele siis, kui liiklus teedel on võimalikult väike.
Vertikaalaedade niisutamine on kaugjuhitav. Niisutamiseks kasutatakse puhastatud vihmavett, millesse on segatud optimaalne kogus taimede kasvuks vajalikke toitaineid. Iga 50 samba kohta on rajatud kontrollruum, kus asuvad ka kastmisveepaagid. Taimede pügamiseks ja kuivanute asendamiseks on eraldi hooldusmeeskond. Igal sambal on valvekaamera, aga ka number, mida saab kasutada, et sotsiaalmeedias firmat teavitada, kui rohelise seinaga midagi juhtunud on.
Firma projekteerib, paigaldab ja hooldab aedu ise, kuid sobivate lahenduste leidmiseks tehakse koostööd Mehhiko riikliku autonoomse ülikooli ökoloogia instituudiga (Institute of Ecology of Mexico´s National Autonomous University, UNAM).
Keskkonnameedia
Foto: Via Verde