Ehitus

Vertikaalne mets Pariisi eeslinnas

Print Friendly, PDF & Email

Prantsumaa esmene nn vertikaalne mets rajatakse Pariisi metropolipiirkonna idapoolsesse linna Villiers-sur-Marnei. Hoone Forêt Blanche projekteeris Itaalia arhitektuuribüroo Stefano Boeri Architetti, arendaja on Compagnie de Phalsbourg.

Forêt Blanche saab olema 54 m kõrgune, puitkonstruktsiooniga  kõrghoone, mille fassaadil hakkab kasvama üle 2000 puu, põõsa jm taime. Rohelised taimed katavad fassaadil kokku hektari suuruse ala, see on 10 korda suurem, kui hoonealune pindala. Tornmaja fassaadidele istutamiseks sobivad puud valiti koostöös botaanikutega, sobivate liikide valimine võttis aega 2 aastat.

Hoone alumistel korrustel hakkavad paiknema bürood ja teenindusettevõtted, ülemistel korterid. Rohelisi taimi täis terassid ja rõdud on maja kõigil neljal küljel.

Forêt Blanche on üks 12-st hoonest, mis ehitatakse projekti Balcon sur Paris raames Villiers-sur-Marnei. Projekt Balcon sur Paris on omakorda 51 paika hõlmava linnaplaneerimisvõistluse Inventons la Métropole du Grand Paris alamprojekt.

Vertikaalne mets peaks arhitektide idee järgi tooma linnaruumi bioloogilist mitmekesisust, looma sobiva mikrokliima, absorbeerima CO2, puhastama linnaõhku tolmuosakestest ja tootma hapnikku. Rohelised fassaadid peaksid pakkuma sobivaid elupaiku pisilindudele ja putukatele. Kui selliseid maju oleks lähestikku mitu, siis nad moodustaksid rohekoridori. Peale selle peaksid sellised tornmajad pakkuma alternatiivse lahenduse ka linnade laienemisele. Üks selline tornmaja mahutab sama palju inimesi, kui elab 50 000 m² suuruse pindalaga eramualal.

Pariisi rajatav kõrghoone ei ole esimene vertikaalse metsaga maja. Varem on kaks tornmaja (110 m ja 76 m kõrgused) ehitatud Milaano kesklinna. Nende majade fassaadidele istutati 800 puud, neist igaüks 3,6 kuni 9 m kõrge, peale puude veel 4 500 põõsast ja 15 000 muud taime.

Vertikaalse metsaga kõrghoonete vastu on huvi üles näidanud ka hiinlased, kes soovivad arhitekt Stefanio Boeri kava kohaselt rajada Liuzhou linna, piki Liujiang jõge 175 hektari suuruse vertikaalse metsaga kaetud ala. Sinna on kavas rajada kõrghooned, mille fassaadidele istutatakse kokku 40 000 puud ja ligi miljon muud taime. Puid ja taimi saab olema kokku 100 erinevat liiki. Selle vertikaalse metsa projekti ehitus peaks kava kohaselt algama 2020. aastal.

Keskkonnatehnika

Fotol on Forêt Blanche Pariisi eeslinnas Villiers-sur-Marne. Foto: Stefano Boeri