Innovatsioon

Toiduks sobivate proteiinide tootmine õhu ja elektri abil

Soome startup Solar Foods OY on välja töötanud toiduks sobivate proteiinide tootmise meetodi, kasutades selleks vaid õhku ja elektrit. 

Firma eesmärk oli välja töötada kvaliteetsed toiduks sobivad proteiinid, mille ökoloogiline jalajälg oleks 10–100 korda väiksem võrreldes praegu turul olevate sarnaste toodetega. Uudsel meetodil toiduks sobivate proteiinide tootmine ei vaja põllumajandust. Tootmisprotsess ei sõltu ilmastikust ega kliimast. Seega ei ole vaja hävitada metsi, et suurendada põllumajandusmaad ja toita üha kasvavat maailma rahvastikku. Meetodi kasutamine aitaks vähendada ka süsinikdioksiidi õhkuheidet, millest praegu ligi viiendiku annab toiduainete tootmine. Solar Foodsi meetodi abil on võimali käivitada toiduks sobivate proteiinide tootmine igal pool maailmas, sest energiaallikana saab kasutada ka päikeseenergiat.

Solar Foodsi meetodil proteiinide tootmine on maksumuse poolest võrreldav sojaproteiini tootmisega. Solar Foodsi proteiinid on sarnased taimetoitlastele mõeldud kaubamärgi Quorn alla kuuluvates toodetes olevatega. Kuid proteiinide tootmiseks ei kasutata mitte oma elutegevuseks suhkrurikast toitelahust vajavaid, vaid vesinikku ja süsinikdioksiidi kasutavaid mikroorganisme. Protsess ise on sarnane pärmi- või piimhappebakterite tootmisega.

Katseseade proteiinide tootmiseks ehitatakse Soome sel aastal. Euroopa Toiduohutusametilt (European Food Safety Authority, EFSA) hakatakse taotlema ka luba proteiinide toiduna turustamiseks. Selleks võib kuluda kuni kolm aastat. Firma on seadnud eesmärgi alustada uudsel meetodil proteiinide tootmist 2020. aastal. Praegu pole veel otsustatud, kas proteiinide turustamiseks töötatakse välja uued tooted oma kaubamärgi all või hakatakse proteiine teistele toiduainetööstuettevõtetele edasi müüma.

Idee valmistada toitu õhu ja elektri abil ei ole iseenesest uus. Sellist võimalust uuriti juba 1960ndatel USAs ja Nõukogude Liidus kosmoseprogrammide jaoks, kuid siis jäid uuringud soiku. Solar Foodsi meetod põhineb Soome tehnilise uurimiskeskuse (Technical Research Centre of Finland, VTT) ja Lappeenranta tehnoloogiaülikooli (Lappeenranta University of Technology, LUT) uurimisprojektidel, mis tõestasid väga suure valgusisaldusega toidu tootmise kontseptsiooni elujõulisust. Nende uurimisprojektide tulemused on äratanud maailas palju tähelepanu.

Möödunud aastal loodud Solar Foods Oy tootearendust ja katsetootmise käivitamist on rahastanud  kokku umbes 2 miljoni euro ulatuses Lifeline Ventures, VTT Ventures Oy, Green Campus Innovations Oy ja Business Finland.

Keskkonnameedia

Foto: Solar Foods Oy