TIPA kompostitavad biopakendid
Iisraeli start-up TIPA on väljä töötanud kompostitavad biopakendid, mis pakuvad alternatiivi tavalistele plastpakenditele. Tööstuslikul kompostimisel lagunevad pakendid 6 kuu jooksul.
Enamik plastprügist jõuab prügilatesse ja loodusesse
Vaid väike osa plastprahist läheb ümbertöötamisele. 2017. aastal ajakirjas Science Advances avaldatud uurimistöö järgi on 1950ndate algusest kuni 2015. aastani toodetud plaste kokku 8,3 miljardit tonni. Tänaseks on sellest kogusest vaid 9% (0,8 miljardit tonni) ümbertöötatud, 12% (1 miljard tonni) on põletatud ja 79% (6,5 miljardit tonni) on ladestatud pügilates või jõudnud loodusesse. Kui praegune trend jätkub, on 2050. aastaks prügilates ja looduses 12 miljardit tonni plastprügi. Sama palju kaaluks näiteks 35 000 New Yorgis asuvat 102-korruselist Empire State Building pilvelõhkujat.
Kui 1950ndatel toodeti aastas 2 miljonit tonni plaste, siis 2015. aastal juba 400 miljonit tonni. Pool ajavahemikus 1950–2015 toodetud plastidest on valmistatud viimase 13 aasta jooksul.
Samas tempos plastide tootmisega suureneb ka looduse reostamine nendega. Suur osa loodust reostavast plastprügist jõuab merre. UN Environment raporti “The state of plastics: World Environment Day Outlook 2018″ järgi jõuab aastas merre 13 miljonit tonni plastprahti.
Plastpakendite kasutusaeg on küll lühike, kuid kuna plastid ei biolagune, siis jäävad need loodust reostama sadadeks aastateks.
TIPA kompostitavad biopakendid sarnanevad omaduste poolest plastpakenditele
TIPA biopakendid näevad välja nagu plastpakendid. Need on läbipaistvad, painduvad, tihedad, vastupidavad ja vedelikukindlad. Kompostitavad biopakendid sobivad kuivatatud, külmutatud või küpsetatud toodete, kaasa arvatud puu- ja juurviljade, aga samuti riiete, ajakirjade jm kauba pakendamiseks.
TIPA biopakendeid kasutavad näiteks Suurbritannia bränd Snact, Google Express ja Hollandi supermarketikett Ekoplaza. Viimane on teinud oma kauplustes vahekäigu, kust saab osta plastivabalt pakendatud tooteid.
Plastpakendite ümbertöötamise teeb keeruliseks see, et nad võivad olla määrdunud, sest neid ei pesta enne äraviskamist kas üldse mitte või piisavalt. Kuna TIPA biopakendeid saab kompostida koos orgaaniliste jäätmetega, siis pole nende eelnev pesemine oluline. Firma väitel lagunevad TIPA biopakendid 6 kuu jooksul tööstuslikul kompostimisel (õige temperatuuri, niiskuse ja segamisrežiimi juures ning vajalike mikroorganismide olemasolul). Pakendeid saab kompostida ka kodus, kuid siis võtab protsess kauem aega.
TIPA biopakenditesse toodete pakendamiseks sobivad tavalised pakendamismasinad.
TIPA pakendite toormaterjal vastab EU 13432 ja ASTM D6400 standarditele ning pakenditele on väljastatud TÜV sertifikaat, mis kinnitab pakendite kompostimiskõlblikkust nii koduses majapidamises kui tööstuslikult.
Keskkonnameedia