InnovatsioonUudised

TalTechi doktorant loob väikese ökoloogilise jalajäljega teksakangast

Print Friendly, PDF & Email

TalTechi materjali- ja keskkonnatehnoloogia instituudis on doktorant Nele Mandrel sündimas doktoritöö, mille eesmärk on välja arendada teksakangas, mis peaks paremini vastu igapäevasest kandmisest tekkivale kulumisele ja mille tootmine oleks samas ka väiksema ökoloogilise jalajäljega. Mandre otsib parimat võimalikku teksakangast ja selle parimat töötlusviisi.

Tavakasutuses nii elementaarse asja nagu teksariide taha mahub põhjalik teadustöö ning koos aastatepikkuse praktilise kogemuse ja kõrgetasemelise rahvusvahelise koostööga on peagi sündimas omal moel teaduse dogmasid muutev teadustöö, mille tulemusi saab iga teksakandja omal nahal tunda.

Väljaspool akadeemilist elu Denim Dreami tootearenduse meeskonnas töötav Mandre tunneb teksariiet ja -tooteid nagu omi taskuid. Igapäevatöös on ta juba aastaid uurinud disainer-brändide toodetel esinevaid defekte. Just sellest tekkiski noorel teadlasel mõte materjali lähemalt uurida ja proovida seda paremaks teha. 

„Täna kasutusel oleva teksakanga peamine materjal on puuvill, kuid sellest ning teksatoodete töötlusest tulenevalt on teksariidel ja -toodetel mitmeid tüüpvigu. Küsimus on selles, milline oleks kõige mõistlikum erinevate materjalide kombinatsioon,“ selgitas doktorant Nele Mandre. „Teksa peab olema vastupidav, aga samas ka veniv ja õhku läbilaskev – need on sisuliselt teineteist välistavad parameetrid. Olen erinevate materjalide kiudude kombinatsioonidega kootud kangaste testimisel jõudnud järeldusele, et sobilik teksa on valmistatud neljast erinevast kiust – puuvillast, elastaanist, polüestrist ja viskoosist,” rääkis Mandre.

„Vähetähtis ei ole seegi, et puuvilla kasvatamine kulutab suures koguses vett ning seetõttu on erinevate sünteetiliste kiudude lisamine teksakangasse oluline nii puuvilla koguse vähendamiseks kui ka materjali omaduste parandamiseks,” lisas ta.

Peale vastupidavuse ja mugavuse uurib noor teadlane ka lasertehnoloogiaga erinevate kulutuste tekitamist teksakangastele. „Soovitud välimuse andmiseks kulutatakse tooteid nii keemiliselt kui mehaaniliselt ja see nõrgestab teksakangast ning lühendab kandmisiga, samuti on mõned pesemisviisid keskkonnale koormavad. Seetõttu üritan olla loov insener ja mõelda jätkusuutlikult,” selgitas Mandre.

Doktoritöö valmib koostöös Türgi ühe suurema teksatootja tehasega Kahramanmarases. „Doktoritöö raames testitavad materjalid on kõik selles tehases spetsiaalselt doktoritöö jaoks toodetud,” lisas Mandre.

Allikas: TalTeach

Foto: NEOSiAM 2021 / Pexels