JäätmedUudised

Tule osalema RingKarbi pilootprojektis!

Print Friendly, PDF & Email

Linnastumine, inimeste kiire eluviis, toidu kullerteenuse järsk tõus ja ka koroonakriis on tekitanud suure nõudluse toidu kaasaostmise teenuse järele. Paraku on toitlustuskohad ja ka kliendid harjunud toitu kaasa ostma ühekordsetes karpides ja kottides. Kogu maailmas toodetud plastist 40% tarbitakse vaid üks kord! Keskmine Tallinna restoran müüb nädalas vähemalt 1000 ühekordset toidukarpi. See on 4000 karpi kuus ja 48 000 karpi aastas. Kui need karbid ritta panna, siis nädala möödudes väljuks restoranist 200 meetrine rada, aasta möödudes on see rada juba 10 kilomeetri pikkune. Ja see on ÜKS restoran.

Kahjuks ei ole ei Eesti ega ka teiste riikide jäätmesüsteemid piisavalt võimekad, et plastist toidupakendeid ümber töödelda. Lahenduseks ei ole ka keskkonnasõbraliku alternatiivina näivad bioplastist pakendid, sest nende ümbertöötlemiseks Eestil võimekust samuti ei ole ja koduses kompostihunnikus need mullaks ei muutu, pigem on risk mikroplasti eritamiseks.

2021. aasta juulis jõustub Euroopa Liidus ühekorraplasti direktiiv, mille eesmärk on vähendada ühekordsete toidu- ja joogipakendite tarbimist. Eesmärgiks on liikuda korduskasutustoodete ja -süsteemide poole. 

RingKarp on teenus, mis võimaldab toidumüüjal valmistoitu kaasa müüa ja kliendil osta prügivabalt korduskasutavas toidukarbis. Toidumüüjale on RingKarbi teenus võrreldes ühekorrapakenditega soodsam ja kliendile on ringkarp lõppkokkuvõttes tasuta.

RingKarbi taga on 3 ettevõtlikku naist, kes ei taha toitu kaasneva prügi tõttu kaasa osta. Hetkel oleme oma ideed välja arendamas Negavati roheideede konkursil, kus oleme pääsenud 20 parima hulka.

RingKarbi pilootprojekt

25. märtsist 30 aprillini toimub RingKarbi pilootprojekt 7 Tallinna toidukohas (Nõmmel restoran Kius, Nõmme Sõõrikukohvik, Turg Resto  Lihameistri Lihapood. Kesklinnas kohvik Hetk. Telliskivis kohvik Peatus. Põhjala tehases Kopli Köök.)

Ringkarbi teenus võimaldab toitu müüa ja kaasa osta prügivabalt

Pilootprojekti ajal on inimestel võimalik osta endale toitu kaasa korduskasutavas ringkarbis, mille pant on 10€. Pant on 10€, sest see on piisav motivatsioon karp tagasi tuua. See omakorda tagab, et karbid on ringluses ja päriselt ka korduskasutatavad. 10 eurose pandi või uue ringkarbi saab klient tagasi, kui ta ringkarbi mistahes piloodis osalevale toidumüüjale tagastab.

Pilootprojektis ei ole veel võimalik tellida toitu ringkarbis läbi kullerfirmade, küll aga on võimalik toit koju tellida restoranist Kius ja Kiusi kulleriga ka eelmise korra karbid tagastada.

Kutsume kõiki piloodis osalema ja meile teada andma, milline on teie lemmikrestoran, kus sooviksid RingKarbi teenust kasutada!

RingKarbi kohta leiad täpsemat infot meie kodulehelt www.ringkarp.ee, Instagrami või Facebooki lehelt.

Katarina Papp, Ökopere OÜ