EnergiaMajandus

Suurimad päikesepaneelide tootjad 2016. aastal

Print Friendly, PDF & Email

Maailma suurimad päikesepaneelide tootjad 2016. aastal olid EurObservERi ülevaate Photovoltaic Barometer järgi Jinko Solar, Trina Solar, Canadian Solar, JA Solar, Hanwha Q-cells, First Solar, Yingli Green Energy, SunPower, Talesun ja Risen Energy. Esikümnesse mahtus 7 Hiina ja kaks Ameerika (FirstSolar ja SunPower) firmat ning üks Saksamaa ja Lõuna-Korea ühisettevõte (Hanwha Q-cells).

Maailma suurimaks PV-moodulitootjaks tõusis 2016. aastal hiinlastele kuuluv Jinko Solar, kes tootis PV-mooduleid koguvõimsusega 6 656 MW ehk 47,5 % rohkem kui 2015. aastal. Firma eelmise aasta müügitulu oli 3 082 mln dollarit (müügitulu kasvas aastaga 38,5 %) ning puhastulu oli 262,9 mln dollarit. Jinko Solari põhiturg on Hiina, aktiivselt tegutsetakse ka Indias ning oma positsiooni soovitakse tugevdada Ladina-Ameerikas ja Lähis-Idas. Sel aastal firmal ilmselt nii hästi ei lähe kui eelmisel. Kuigi ettevõtte aktsia tõusis selle aasta juulis ja augustis üle 20 % ja aktsiaga kaubeldi 28–29 dollari tasemel, siis septembris kukkus aktsia hind ca 16 %. Tänaseks on aktsia hind langenud allapoole 23 dollari piiri. Aktsiahinna languse põhjuseks on nii jooksva kvartali kui kogu aasta kasumiprognoosi vähendamine.

Teisel kohal oli hiinlaste ja kanadalaste ühisfirma Canadian Solar, kes tootis 2016. aastal PV-paneele koguvõimsusega 6 170 MW (2015. aastal 4 330 MW, kasv 42,5 %). Firma eelmise aasta müügitulu oli 2 853 mln dollarit (müügitulu vähenes aastaga 17,7 %) ning puhastulu oli 65,2 mln dollarit.

Kolmas oli hiinlaste Trina Solar, kes otsustas möödunud aasta neljandas kvartalis USA väärtpaberibörsilt lahkuda. Seega Trina Solari aktsiad enam osta ei saa ning ettevõte oma majandustulemusi enam avalikustama ei pea. Trina Solari aktsiatega kaubeldi viimastel aastatel väga madalal hinnatasemel ja aktsia hind ei tõusnud ka siis, kui firma teenis kasumit. Võimalik, et ettevõtte aktsiatega hakatakse kauplema mõnel Aasia turul, kuid seal kehtivad firmade läbipaistvuse osas mõnevõrra teised reeglid kui Euroopas ja USA-s. EurObservERi andmetel oli Trina Solari 2016. aasta esimese poolaastal toodetud PV moodulite koguvõimsus 5 600 MW ja müügitulu 3 428 mln USD.

Neljandal kohal asus hiinlaste JA Solar, kelle 2016. aastal toodetud PV-paneelide koguvõimsus oli 5 500 MW (2015. aastal 3 500 MW, kasv 57,1 %). Firma müügitulu oli 2 267 mln USD (aastane juurdekasv 19,3%). JA Solari põhiturg on samuti Hiina. Viimase kahe aasta jooksul on Ja Solar müünud edukalt oma PV-mooduleid Indiasse. Selle aasta aprillis andis ettevõte teada, et Indias installeeritud JA Solari PV-paneelide koguvõimsus oli 1 GW. Käesoleval aastal on JA Solar loonud tütarettevõtted ka Mehhikos ja Brasiilias.

Paraku mitte kõik suurimad päikesepaneelide tootjad ei ole kasumis. Näiteks nii 2016. kui 2015. aastal 7. kohal olnud Yingli Green Energy on olnud kahjumis viimased viis aastat, mistõttu pole firmal enam võimalik investeerida tootmise laiendamisesse. Yingli müügimaht ja turuosa Euroopas on järsult kahanenud, peamised turud on nüüd Hiina ja Jaapan. Analüütikud ootavad teateid Yingli suureulatusliku restruktureerimise kohta.

Möödunud aastal tootsid maailma suurimad päikesepaneelide tootjad 50 % kogu maailmas toodetud PV-paneelidest. Peale selle, et firmade tootmismahud kasvasid, toodeti rohkem suurema kasuteguriga monokristalseid ja vähem madalama kasuteguriga polükristalseid päikeseelemente.

2013. aastal võttis Euroopa Liit kasutusele dumpinguhindade vastased abinõud, et kaitsta EL PV-tööstust Hiina, Taiwani ja Malaisia firmade toodangu eest. Nendest riikidest imporditud PV-paneelidele kehtestati tollimaksud, et soodustada Euroopas toodetud PV-paneelide kasutamist. Euroopa Komisjon pikendas kaitsetollide kehtimist 4. septembrini 2018. aastal.

Paraku on võetud meetmed osutunud Euroopa PV-tööstuse kaitsmisel ebatõhusaks. PV-paneelide tootmisvõimsus Euroopas väheneb, SolarPower Europe andmetel langes see 6,9 GW-lt 2015. aastal 6,7 GW-ni 2016. aastal. Lisaks ei tööta tehased Euroopas täisvõimsusel. Kui 2015. aastal oli Euroopas toodetud PV-paneelide koguvõimsus 3,2 GW, siis 2016. aastal vaid 2,7 GW. Maksimaalse ja tegeliku tootmisvõimsuse erinevus tuleneb ületootmisest. Uurimisasutus EnergyTrend prognoosi kohaselt peaks kuni 2018. aastani pakkumine ületama nõudluse 18-35%.

Keskkonnatehnika

Fotol on Limanskaya päikeseelektrijaam Ukrainas Foto: Wikimedia Commons