MaterjalidUudised

Fortum ja Spinnova esitlesid nisupõhust tehtud rõivaid

Print Friendly, PDF & Email

Energiafirma Fortum ja Soome kiutehnoloogiafirma Spinnova esitlesid Kanadas nisupõhust toodetud rõivaste prototüüpe. Põllumajandusjäätmetest valmistatud rõivaid tutvustati 15.–17. oktoobrini Vancouveris toimunud konverentsil „Textile Exchange Sustainability Conference“. Tegemist on kahe ettevõtte ühisprojektiga. Projekti eesmärk on välja töötada keskkonnahoidlik tekstiilikiud, millest saab toota lõnga ja kangast rõivatööstuse tarvis.

Fortum ja Spinnova esitlesid nisupõhust tehtud rõivaid
Foto: Spinnova

Firmad testisid tekstiili tootmiseks erinevaid põllumajandusjäätmeid. Välja valiti nisuõled, mille esmaseks töötlemiseks kasutati Fortumi sidusettevõttes Chempolis Oy välja töötatud fraktsioneerimistehnoloogiat. Fraktsioneerimisel eraldati mikrofibrileeritud tselluloos (microfibrillated cellulose, MFC). Mikrofibrileeritud tselluloosist toodeti kanga valmistamiseks sobilik kiud Spinnova tehnoloogia abil. Tegemist on ainulaadse tehnoloogiaga, mis võimaldab toota mikrofibrileeritud tselluloosist tekstiilikiudu ainult mehaanilist töötlust kasutades. Kuna kiudu keemiliselt ei töödelda, siis tekstiilmaterjal ohtlikke kemikaale ei sisalda. Tehnoloogia on ka jäätmevaba. Spinnova ei ole maailmas ainus firma, kes puidumassist tekstiilikiudu toodab, kuid tehnoloogia teeb ainulaadseks see, et tekstiilikiudu keemiliselt ei töödelda. Uudse tehnoloogia testimiseks rajas Spinnova selle aasta alguses Jyväskyllä katsetehase.

Fortumi ja Spinnova esimesse rõivakollektsiooni kuuluvad uudsest materjalist kootud T-särgi, jaki ja seeliku prototüüp. Firmad plaanivad tulevikus hakata tootma kangaste kudumiseks sobivat põllumajandusjäätmetest ja puidumassist valmistatud kiudu Fortumi biorafineerimistehastes. Nisupõhust tekstiilmaterjali tootmise keskkonnamõju on võrreldes puuvillast või sünteetilistest materjalidest toodetud kangastega väike.

Tekstiilikiu väljatöötamisel ja katsetamisel teeb Spinnova peale Fortumi koostööd ka Soome rõivatootjaga Marimekko ja Norra firmaga Bergans.

Spinnova tehnoloogia abil tekstiilikiu tootmisest on huvitatud ka maailma suurim tselluloositootja – Brasiilia firma Suzano. Viimane investeeris Spinnova tootmisesse sel sügisel 11 miljonit eurot. Suzano on huvitatud Spinnovaga ühisfirma loomisest ja tekstiilikiu tehase rajamisest. Selles tehases oleks peamiseks tekstiilikiu tooraineks eukalüptipuu. Praegu kasutatakse Jyväskylä katsetehases toorainenea ka Soomes toodetud tselluloosi.

Keskkonnameedia

Foto:  Johannes Plenio / Pexels