Circup meeskond võitis Negavatt konkursi
Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) ressursisäästu konkursi Negavatt 6. juunil toimunud superfinaalis segitati välja kolm parimat. 10 000-eurose peaauhinna sai meeskond Circup, kes toodab tanklatesse ja kohvipoodidesse mõeldud kuivjäätehnoloogial põhinevaid korduskasutatavate topside kiireks pesemiseks mõeldud masinaid.
Circup kiirpesumasin ühekordsete kohvitopside pesemiseks
Maailmas visatakse ühes minutis ära üks miljon ühekordset kohvitopsi, aastas teeb see kokku ca 5 miljardit kohvitopsi. Sellise koguse ühekordsete topside tootmiseks raiutakse aastas maha 20 miljonit puud. Joogitopse ei toodeta terviseriski tõttu vanapaberist. Ühekordsed topsid sisaldavad 5% polüuretaani, mis teeb nende ringlussevõtu keeruliseks. Ühekordsete, mittetaaskasutatavate topsite kasutamine on Euroopa Liidus keelatud alates 2030. aastast.
Suur osa tarbijaid on valmis ühekordsete asemel kasutama korduskasutatavaid kohvitopse. Circup läbi viidud tarbijauuringus vastanutest 25% kasutab enda topse juba praegu, 37% soovib topse korduskasutada, 65% väitsid, et puuduv võimalus tops kohapeal pärast kasutamist kiiresti ja mugavalt ära pesta raskendab oluliselt oma topsiga kuuma joogi ostmist.
Tanklad ja kohviketid otsivad probleemile lahendust. Ühe võimaluse ühekordsete kohvitopside korduskasutamiseks pakub Circup, kes toodab kompaktseid ja tõhusaid topside kiirpesumasinaid. Kui Circup kiirpesumasin paigaldada tanklasse või kohviketti, saab klient oma topsi ise masinas kiiresti puhtaks pesta.
Saepurumassist 3D-printimine ja ressursikasutuse e-hindamine
Teisele kohale tuli võistkond 3Cular, kes teeb võimalikuks saepurumassist 3D-printimise ning seeläbi näiteks mööblitööstuse jaoks keeruliste detailide loomise, mis tavalisi töövõtteid kasutades nõuaks liiga palju aega ja ressursse. Praegu kasutatakse 3D printimise materjalina peamiselt (ca 90%) plasti.
Kolmandale kohale jõudis meeskond Ressursikasutuse e-hindamine, kes loob veebirakendust, mille abil saavad Eesti lasteaiad ja üldhariduskoolid hinnata enda ressursside kasutamist ja keskkonnamõjusid. Rakenduse abil saab kaardistada probleemid ressursikasutuse valdkondades (nt elekter, jäätmed, keskkonnaharidus), koostada visualiseeritud eesmärkidega tegevuskava ja jälgida jooksvalt selle täitmist. Samuti võimaldab rakendus jagada omavahel kogemusi.
Tallinnas klubis Laev toimunud Negavatt superfinaalis võtsid omavahel mõõtu kuus ideed, kes pääsesid finaali 55 konkursile esitatud projekti seast. Esimene koht sai 10 000, teine 5000 ja kolmas 3000 eurot oma idee elluviimiseks. Viiendal juubelihooajal ootas Negavatt ressursisäästlikke ideid kõikidelt 18-30 aastastelt noortelt.
Žüriisse kuulusid keskkonnaminister Siim Kiisler, KIKi juhataja Veiko Kaufmann, Prototroni rahastu juht Jana Pavlenkova, Cleantech ForEst tegevjuht ja Climate Launchpad Eesti korraldaja Erki Ani ja Uuskasutuskeskuse ringmajanduse nõunik Kerli Kant Hvass.
Keskkonnameedia
Foto: Wikimedia Commons