Jäätmed

Uued tooted Eesti kaitsetööstuse tootmisjääkidest

Print Friendly, PDF & Email

Eesti Kunstiakadeemia Jätkusuutliku Disaini Labori (JDL), Tallinna Ülikooli (TLÜ) ja Eesti Kaitsetööstuse Liidu (EKTL) kööstöös toimus aasta aega kestnud projekt, milles kaardistati Eesti kaitsetööstuse tootmisjäätmete hulka ja nende käsitlemise viise ning katsetati jätkusuutlike disainimeetodeid. Rõhuasetusega väärtustaval taaskasutusel otsiti lahendusi, et jõuda tootmisjääkidest ringmajanduseni ning juurutada kvaliteedijuhtimist.

Peale Eesti Kunstiakadeemia, Tallinna ülikooli ja Kaitseliidu osales projektis veel 12 partnerit, nende seas Päästeamet, Politsei- ja Piirivalvemet, Sangar AS ja YKK Finland. Projekti juhandasid Reet Aus (EKA), Liisa Puusepp (TLÜ), Mihkel Kangur (TLÜ), Helen Sooväli Sepping (TLÜ), Margus Vetsa (TLÜ) ning projektis lõidkaasa EKA Jätkusuutliku Disaini Labori ja TLÜ Keskonnakorralduse tudengid.

Projekti raames uuriti kui suurtes kogustes ja milliseid jäätmeid kaitsetööstuse projektipartneritel tootmisprotsessi ja varustuse hilisema ladustamise/mahakandmise käigus tekib. Nii mõnegi asutuse puhul olid numbrid märkismisväärsed. Näiteks tekib Eesti Kaitseväes aastas 30–40 tonni jäätmeid. Lõpptulemusena pakuti välja üle kümne võimaluse jäätmete taaskasutuseks, keskendudes seekord eelkõige tekstiilitööstusele.

2018. aasta kevadsemestril moodustati EKA ja TLÜ tudengite segagrupid ja üheskoos tegedi tootmisjääkide majandamise kaardistamise ning toodete edasiarendustega.

EKA Jätkusuutliku Disaini Labori tudeng Eliize Hiiop seletas projekti käigus tehtud prototüüpi: “Pea kõik meist on kokku puutunud ebamugavustundega, mida põhjustab turvavöö. Väikese lapse jaoks on olukord veelgi häirivam. Tihti tikub autosõidul lapsele uni peale, kuid turvavöö põhjustab ebamugavust ning puudub koht, kuhu toetada pead. Sellele murele on nüüd lahendus – Turvakaisu! Turvakaisu on sündinud tekstiilitööstuste tootmisjääkidest, muutes läbi keskkonna säästmise autosõidud mugavamaks. Turvakaisu kaitseb turvavöö terava ääre soonimise eest ning toetab lapse pead, et uni oleks magus. Turvakaisu nime taga peituvad erinevad tegelased, kes aitavad lapse jaoks tüütu autosõidu muuta vastavalt vajadusele kas kosutavaks uinakuks või lõbusaks rännakuks.”

Samuti arendati edasi nii täiskasvanutele kui lastele mõeldud keskkonnasäästlikke rattakotte, mille lõpphind oleks poole soodsam võrreldes praegu turul pakutavate toodetega.

Allikas Eesti Kunstiakadeemia

Fotol olev turvakaisu on sündinud tekstiilitööstuse tootmisjääkidest. Foto: Ellize Hiiop

Vt ka Vanast puuvillakiust saab toota uusi kangaid.