InnovatsioonUudised

Apelsinikoortest joogitopsid ja pakendid

Print Friendly, PDF & Email

Tänapäeva pakenditööstus kasutab pakendite valmistamiseks üha enam toiduainetööstuse jääke. Näiteks toodetakse tomativartest kartongpakendeid, kartulikoortest friikartulite ümbristuutusid ja kakaokoortest šokolaadiümbriseid. Kuna apelsinidest mahla pressides läheb pea pool puuviljast raisku, otsitakse võimalusi, kuidas apelsinikoortest nii pakendeid kui muud kasulikku toota.

Apelsinikoortest joogitopsid

Itaalia firma CRA-Carlo Ratti Associati on koostöös rahvusvahelise energiafirmaga Eni välja töötanud eksperimentaalse mahlabaari „Feel the Peel“, kus apelsinikoored 3D prinditakse ühekordselt kasutatavateks bioplastist joogitopsideks.

Mahlabaari „Feel the Peel“ prototüüp on 3,1 m kõrgune apelsinimahlapress, mille ülaosas asuv klaasist kuppel mahutab ca 1500 apelsini. Kui inimene tellib baarist mahla, siis libisevad apelsinid masina kupliosast alla mahlapressi. Enne mahlapressi jõudmist apelsinid kooritakse ning samal ajal, kui apelsinidest pressitakse mahla, apelsinikoored kuivatatakse, jahvatatakse ja kuumutatakse ning saadud massist prinditakse mahlabaari integreeritd 3D printeri abil joogitops.

Mahlabaari „Feel the Peel“  prototüüpi esitleti 8. oktoobril Milanos toimunud Singularity University tippkohtumisel ning seda näeb ja saab proovida ka 5.–8. novembrini Itaalias Riminis toimuval Euroopa ühel suuremal ringmajandusmessil Ecomondo.

Biolagunevad pakendid Bio-Peel
apelsinikoortest paken Bio-Peel
Bio-Peel pakend. Foto: Brunel University

Bio-Peel on Londoni Bruneli ülikooli 22-aastase disainitudengi Denny Handley leiutatud tugev ja loodussõbralik biolagunev pakendimaterjal. Ka Bio-Peel on valmistatud apelsinikoortest, kuid kasutatud on mahlatööstuses ülejäävaid koori. Apelsinikoortele lisatakse biopolümeere ja taimset glütseriini (biodiisli tootmisel tekkiv kõrvalsaadus) ning vett. Saadud massist vormitakse sobiva kujuga pakendid, mis muutuvad pärast kuivatamist ja kuumutamist tugevaks. Kuna materjal on läbipaistmatu ja näeb pigem robustne välja, siis selle autor Denny Handley ise ei pea kuigi tõenäoliseks, et selle võtaksid pakendina kasutusele supermarketid. Küll aga sobiks selline pakkematerjal hästi põllumajandustootjate turgudel ja laatadel kaupade pakendamiseks. Materjal sobib hästi ka pakkekastide ja muude kõvade pindade, näiteks laudade valmistamiseks.

Projekt Miplascoe

Ka Euroopa Liidu suurim apelsinitootja Hispaania tegeleb aktiivselt apelsinikoortest bioplastide väljatöötamisega. Projektiga Miplascoe, mille eesmärk on muuta apelsinimahla tootmisel tekkivad jäätmed mahla pakendamiseks sobivateks pudeliteks, on ühinenud mitmed suured Hispaania ettevõtted.  See projekt on esialgu veel pooleli.

Keskkonnameedia

Esifoto: Pexels