EnergiaUudised

ABB ühendab maailma suurima avamere tuulepargi Suurbritannia elektrivõrku

Print Friendly, PDF & Email

Energiaettevõtted SSE Renewables (Suurbritannia) ja Equinor (Norra) valisid ABB oma kõrgepinge-alalisvoolu (high-voltage direct current, HVDC) Light® konvertersüsteemide tarnijaks Põhjamere Dogger Banki piirkonnas asuva maailma suurima avamere tuulepargi ühendamiseks Suurbritannia põhivõrku. Dogger Bank avamere tuulepargid hakkavad elektrienergiaga varustama 4,5 miljonit majapidamist ehk sealt saadakse 5% Suurbritannias tarbitavast elektrienergiast.

HVDC-tehnoloogiat kasutatakse Suurbritannia avamere tuulepargi elektrivõrku ühendamiseks esmakordselt. Tänu väikestele energiakadudele ja äärmiselt kompaktsele jaama disainile on ABB HVDC-tehnoloogia keskkonnajalajälg üks väikseimaid.

ABB tarnib HVDC Light® konvertersüsteemid, Aibel aga kaks HVDC avamere konverterjaama platvormi. 2016. aastal teatasid ABB ja Aibel oma partnerlusest avamere tuuleenergia ühenduste projekteerimisel, tehniliste lahenduste pakkumisel ja optimeerimisel.

„Aitame Dogger Banki projektis muuta avamere tuuleenergia konkurentsivõimeliseks ning panustame seeläbi tugevamasse, arukamasse ja keskkonnasäästlikumasse võrku,“ ütles ABB elektrivõrkude ärivaldkonna president Claudio Facchin

Dogger Bank arendus koosneb kolmest avamere tuulepargi projektist: Creyke Beck A ja B ning Teesside A. Kolm tuuleparki, igaüks võimsusega ca 1,2 GW, asuvad 130 km kaugusel Suurbritannia Yorkshire rannikust. Tuuleparkidesse paigaldatakse GE Renewable Energy Haliade-X tuuleturbiinid, mis on praegu maailmas kõige võimsamad (12 MW, rootor 220 m, 107 m pikkused tuulikulabad).

Suurbritannia valitsus on seadnud eesmärgi saada 2030. aastal vähemalt kolmandik riigis vajaminevast elektrienergiast avamere tuuleparkidest. Dogger Banki tuuleparkide arendus aitab Suurbritannail seda eesmärki saavutada. ABB-ga on sõlmitud lepingud Creyke Beck A ja Creyke Beck B tuuleparkide osas.

Rahvusvahelise Energiaagentuuri (IEA) andmetel võib ülemaailmne käiku antud avameretuuleparkide koguvõimsus suureneda 2040. aastaks võrreldes tänasega 15-kordseks. See tähendab ligi 1 triljoni dollari suurust investeeringumahu. Põhjuseks on avameretuuleparkide suurenenud konkurentsivõime, valitsuste poliitikad ja mõned märkimisväärsed tehnoloogilised edusammud.

ABB rakendas HVDC-tehnoloogiat esmakordselt enam kui 60 aastat tagasi. HVDC on tõhus alternatiiv vahelduvvoolule (AC) elektrienergia suure mahu edastamiseks suurema kasuteguri ja väiksemate elektrikadudega. HVDC aitab kaasa elektrienergia turvalisele ja stabiilsele edastamisele erinevatel pingetel ja sagedustel töötavates võrkudes ning võimaldab taastuvenergia integreerimist avamere tuuleparkidest ja ühendamist vahelduvvooluvõrkudega.

Keskkonnameeda

Foto: ABB AS