Innovatsioon

Nutikad roheseinad puhastavad siseõhku

Print Friendly, PDF & Email

Soome startup Naava on välja töötanud nutikad roheseinad. Taimedega kaetud siseõhku puhastavad innovaatilised  roheseinad püüavad pilku ja sobituvad hästi skandinaavialikku interjööri.

Praegu pannakse hoonete ehitamisel rõhk nende energiatõhususele ja keskkonnasõbralikkusele, kuid ruumide siseõhk ei ole tihtipeale inimesesõbralik. Enamik inimesi veedab tänapäeval ca 90% ööpäevast siseruumides ega puutu päeva jooksul loodusega üldse kokku. Paraku väsivad inimesed siseruumides kiiresti, halb siseõhk võib põhjustada mitmeid terviseprobleeme ning tekkida võib haige maja sündroom. Siseõhk võib sisaldada hulga tervisekahjustusi põhjustavaid saasteaineid, mille sisaldus võib olla siseruumides suurem kui õues. Siseõhu saasteained pärinevad peamiselt ehitus- ja viimistlusmaterjalidest, mööblist ja vaipadest, samuti kontoriseadmetest ja puhastusvahenditest. Ruumide siseõhku saab muuta paremaks hästi töötava ventilatsiooni ja roheliste taimede abil.

Roheliste taimede peale ongi mõelnud kaks soomlast, Naava nutikate roheseinte loojad Aki Soudunsaari ja Niko Järvinen. Mõlemad mehed usuvad, et tulevikus veedavad inimesed aega ruumides, kus roheliste taimedega ei ole kaetud mitte ainult seinad, vaid nutikad roheseinad on integreeritud ka mööblisse ja lakke.

Innovaatiliste roheseinte õhu puhastamise idee tugineb reovee biopuhastuse põhimõttele – seda teevad mikroobid. Taimede lehtedel paiknevad õhulõhed, nende kaudu imenduvad taime gaasid ning väljub hapnik ja veeaur. Õhusaasteosakesed liiguvad taime juurtesse, kus mikroobid lagundavad need taimede jaoks sobivateks toitaineteks.

Naava seinale pannakse kasvama ainult need taimed, mille sobivust on eelnevalt aasta jooksul testitud. Iga taime puhul katsetatakse, kuidas see muutuvates kliimatingimustes vastu peab. Oluline on, et taimed peaksid vastu ka jahedamas ja kuivas õhus, mis on kontoriruumides talvel. Roheseina jaoks valitakse välja kõige elujõulisemad isendid, sellised, mis on ilusad ka aastate pärast.

Naava nutiseinad eristuvad teistest roheseintest suurema õhupuhastusefekti poolest. Nutiseintel on andurid, mis võimaldavad seinte tööd ja ruumi siseõhu parameetreid reaalajas kaugjälgida ning vajaduse korral seinu hooldada. Andmed jooksevad nii seinte omaniku kui Naava serveritesse. Nii saab jälgida, kuidas rohesein ruumiõhu niiskust ja temperatuuri mõjutab ning kui vaja, timmida taimede valgustust ja kasvumulla niiskust. Roheseina omanik ei pea muretsema, et  võib unustada taimi õigel ajal kasta. Nutisüsteem annab teada, kui taimede niisutamiseks vajalikku veepaaki on vaja vett juurde lisada. Nii tagatakse taimede kasvuks parimad tingimused.

Klient. kes soetab Naava roheseina, ei pea taimede hooldamise pärast ise muretsema. Naava pakub ka seinte hooldusteenust. Sel juhul käivad firma aednikud seinu regulaarselt kontrollimas, kärbivad taimi, väetavad neid ja lahendavad jooksvalt seintega seotud murekohad. Kaugjälgimissüsteem teavitab Naava hooldusmeeskonda õigeaegselt seinte hooldamise vajadusest.

2011. aastal asutatud Naaval on praegu Soomes üle 300 kliendi. Sel sügisel sõlmis Naava koostöölepingu Rootsi ettevõttega Ambius, kes tegeleb suurte äripindade haljastamisega. Ambiuse meeskonda kuulub üle 2500 aiandus- ja haljastusasjatundja Põhja-Ameerikas, Euroopas ja Aasias. Ambius hakkab oma klientidele müüma Naava roheseinu ning pakkuma ka nende hooldusteenust.

Keskkonnatehnika

Foto: Naava