EhitusMaterjalid

Jäätmetest tehtud tellistest majad

Jäätmetest tehtud tellistest saab ehitada hooneid. Lammutus- ja tööstusjäätmetest telliste tootmise meetodi töötas välja Hollandi startup StoneCycling. Lammutatud hoonetest pärit olev kivimaterjal purustatakse või jahvatatakse ning segatakse kokku keraamika- ja klaasitööstusest saadud jäätmetega. Segusse lisatakse ka ehitusmaterjalitööstuses üle jäävat savi ning isolatsioonimaterjale. Saadud segust vormitakse uued tellised, mida turustatakse WasteBasedBrics nime all.

StoneCycling tootevalikus on praegu ligi 20 eri tüüpi telliskivi, mis erinevad nii värvi ja struktuuri kui kasutusala poolest. Valikust leiab nii välisseinte ladumiseks kui interjööri sobivaid telliseid.

Jäätmetest ehituskivide tootmine on tävapärasest telliste tootmisest vähem energiamahukas ja märksa keskkonnahoidlikum, sest telliste tootmiseks ei kaevandata uut savi. Materjali hangib firma oma vabrikust kuni 100 miili raadiusesse jäävatest tööstusettevõtetest ja lammutatavatest hoonetest.

Kui esialgu plaanis StoneCycling toota telliseid ainult lammutusjäätmetest, siis sellest mõttest loobuti peagi. Kuna  hoonete lammutamiseks kasutatakse kõige odavamaid meetodeid, siis lammutusjäätmed sisaldavad väga palju kõikvõimalikku prahti. Lammutusjäätmetest sobiva materjali välja sortimine on töömahukas. Seepärast kasutab StoneCycling  telliste valmistamiseks nii lammutusjäätmeid kui kohalikest tööstusettevõtetest saadud ülejääke. Selleks, et saada nn puhast lammutusprahti, tuleks lammutusmeetodeid muuta. Sel teemal on StoneCycling pidanud läbirääkimisi lammutusfirmade juhtidega.

Jäätmetest tehtud tellistest maja Rotterdamis

Esimene jäätmetest tehtud tellistest elumaja ehitati 2016. aastal Rotterdami kesklinna. Selle tellisid kaks noort hollandi arhitekti Nina Aalbers ja Ferry in ‘t Veld arhitektuuribüroost MAKEN. Tellija soov oli, et uus maja sobiks kokku kahe telliskivist naabermajaga, näeks välja nagu Hollandi traditsiooniline tellismaja, kuid oleks ehitatud taaskasutatud materjalist. Elumaja on neljakorruselise, kuid vaid 4,5 m lai ja 9 m pikk. Põrandapinda on mjas kokku 120 m². Igal korrusel asub ainult üks tuba: esimesel korrusel on köök koos söögitoaga, teisel kontor ja vannituba, kolmandal elutuba ning neljandal magamistuba ja terass. Rotterdami maja ehitamiseks kulus 15 tonni jäätmeid.

Interjööris on jäätmetest toodetud tumedaid telliseid kasutatud Belgias Antwerpenis möödunud aastal valminud  WATT Toweri hoone vastuvõtulaua letis ja hoones asuvas baaris.

Täna teeb StoneCycling koostööd arhitektide, disainerite ja kinnisvaraarendajatega üle maailma. Ettevõte plaanib alustada tegevust ka USA-s. Kuna telliseid Hollandist nii kaugele vedada ei tasu, siis plaanitakse neid tulevikus USA-s kohapeal tootma hakata.

Keskkonnatehnika

Foto: Architectuur MAKEN