Jäätmed

Infinited Fiber rajab ringlussevõetud tekstiilijäätmetest tekstiilikiu tootmiseks tehase Kemisse

Print Friendly, PDF & Email

Soome tehnoloogiafirma Infinited Fiber rajab tekstiilijäätmetest tekstiilikiu tootmiseks uue tehase Kemisse. Kavandatava Kemi tehase tootmisvõimsus on üle 30 000 tonni tekstiilikiudu aastas. Uus tehas rajatakse Stora Enso tehasealale. Kemi tehas on plaanis käiku anda kolme aasta pärast, 2026. aastal. Tehas läheb maksma ligi 400 mln eurot ja see hakkab tööd pakkuma ligi 270 inimesele.

Ettevõtte esimesed kaks katsetehast asuvad Espoos ja Valkeakoskis. Katsetehastes toodetakse aastas kuni 150 tonni Infinna™ tekstiilikiudu.

Tekstiilikiu toorainena kasutatakse tarbimisjärgseid, peamiselt puuvillaseid tekstiilijäätmeid.  Infinna™ kiu toorainena on peale tekstiilijäätmete katsetatud ka muid tselluloosipõhiseid tooraineid, nagu pappi, õlgi ja puitu. Taaskasutusse suunatava puuvillakiu töötlemise tehnoloogia põhineb tekstiilijäätmete keemilisel lahustumisel ja seejärel puuvillasarnasteks kiududeks töötlemisel.

Infinited Fiber teeb koostööd mitme tuntud moebrändiga, koostööpartnerite seas on näiteks InditexPVH Europe, PatagoniaPANGAIAH&M Group and BESTSELLER. Ettevõttesse on ivesteerinud teiste seas H&M Group, Adidas, Bestseller, Zalando ja Fortum.

Igal aastal tekib maailmas üle 100 miljoni tonni tekstiilijäätmeid, neist suur osa jõuab prügilatesse või põletatakse. Samal ajal nõudlus tekstiilkiudude järele kasvab.  Infinited Fiber Company usub, et nõudlus taaskasutatud tekstiilikiu järele ulatub 2030. aastaks ca 4,7 miljon tonnini aastas. Inifinite Fiberi eesmärk on haarata endale ligi 10% suurune turuosa ehk toota ca 500 000 tonni kiudu aastas.

Tekstiilitööstus on üks keskkonda saastavamaid tööstusharusid. Selle arvele läheb 10 % maailma süsinikdioksiidi heitest. Võrreldes  puuvillakiu tootmisega kulub Infinna™ kiu tootmiseks kordades vähem vett, ka süsinikdioksiidi heide on väiksem. Kui näiteks ühe puuvillase T-särgi tootmiseks kulub 2700 liitrit puhast vet, siis Infinna™ kiust T-särgi valmistamise vee kulu on 99% väiksem. Infinna™ kiud ei sisalda mikroplaste. Sellest kiust taaskasutatud rõivastest saab toota uut kiudu.

Kuigi Kemi tehas ei ole veel valmis, otsib Infinited Fiber juba asukohti kahe järgmise tehase rajamiseks. Asukoha valikul on olulise tähtsusega juurdepääs taastuvenergiale, tooraine kättesaadavus ja hea logistika. Tõenäoliselt rajatakse üks tehastest Euroopasse ja teine Aasiasse.

Keskkonnameedia

Foto: Infinited Fiber Company