EhitusUudised

HeidelbergCement hakkab maailmas esimesena tsemenditehases süsihappegaasi koguma

Print Friendly, PDF & Email

Norra parlament kiitis möödunud aasta novembris heaks investeeringu Norras Brevikis HeidelbergCement Norcemi tehases asuva süsihappegaasi kogumissüsteemi rajamiseks. Breviki süsihappegaasi kogumise ja säilitamise (CCS – carbon capture and storage) projekt võimaldab püüda ja transportida alaliseks ladustamiseks 400 000 tonni süsinikdioksiidi aastas. Tegemist on esimese tööstusliku CCS-projektiga maailma tsemenditööstuses.                                                                                   

Breviki uue rajatise tööd algasid eelmisel aastal. Eesmärk on alustada süsihappegaasi (CO2) eraldamist tsemendi tootmisel hiljemalt 2024. aastal. Pärast kogumissüsteemi valmimist vähenevad tehases toodetud tsemendi heitkogused 50% võrra.

Norra valitsus valis Breviki tehase 2018. aastal tööstusliku CO2 kogumise uuringu osaliseks. 2019. aasta septembris allkirjastasid HeidelbergCement ja riigile kuuluv Norra energiakontsern Equinor CO2 püüdmise ja säilitamise vastastikuse mõistmise memorandumi. Projekti rahastamist toetab suures osas Norra valitsus Norra täiemahulise kliimainvesteeringute projekti Longship osana, mis hõlmab süsihappegaasi kogumist, transporti ja ladustamist.

HeidelbergCementi juhatuse esimehe dr Dominik von Achteni sõnul on neil hea meel, et Norra parlament kiitis heaks nende CCS-projekti. Riiklike ja rahvusvaheliste kliimaeesmärkide saavutamiseks on CO2 eraldamine oluline nurgakivi. CCS-projekt Brevikis sillutab teed nii  tsemenditööstusele kui teistele sektoritele.

HeidelbergCement on võtnud endale kohustuse vähendada oma tsemendimaterjali CO2 eriheidet 2025. aastaks 30% võrreldes 1990. aastaga. Varem oli sama näitajaga eesmärk seatud 2030. aastaks. Selle saavutamiseks on ettevõte määratlenud konkreetsed süsinikdioksiidi vähendamise meetmed kõigi tehaste jaoks kogu maailmas. HeidelbergCementi eesmärk on pakkuda süsinikuneutraalset betooni hiljemalt 2050. aastal.

„Tuleviku tsemenditööstuse üks üliolulisi küsimusi on, kuidas saavutada süsinikuneutraalsus,” sõnas AS-i Kunda Nordic Tsement tegevdirektor Meelis Einstein. „Üks vähestest tõestatud meetoditest, mis aitab seda eesmärki saavutada, on süsinikdioksiidi kogumine ja säilitamine – CCS. Breviki süsinikdioksiidi kogumine on murranguline ja saab loodetavasti olema uue ajastu alguseks kliimamuutuste ohjamisel,” lisas Einstein.

Kunda Nordic Tsement toob pärast Kundas klinkri tootmise lõpetamist tsemenditootmise põhitoorme sisse kontserni HeidelbergCement Slite tehasest Rootsis, kus tänu tänapäevasele tootmisprotsessile on võimalik toota väiksema süsinikujalajäljega tooret. Kundas klinkri tootmise lõpetamine vähendab AS-i Kunda Nordic Tsement süsinikujalajälge ca 28%. Eesti CO2 heide väheneb tänu klinkri tootmise lõpetamisele umbes 600 000 tonni võrra aastas. 

Süsinikdioksiidi kogumine ja säilitamine (CCS)

Süsinikdioksiidi kogumine ja säilitamine (Carbon Capture and Storage, CCS) – on kliimameede, mis vähendab oluliselt punktallikast pärinevat süsinikdioksiidi heidet. CCS koosneb kolmest osast: kogumine, transport ja ladustamine.

Esimeses etapis eraldatakse CO2 keemilise protsessi abil muudest suitsugaasidest ning seejärel kogutakse vedelal kujul kokku. Seejärel transporditakse süsinikdioksiid püsivalt ladustamiseks sobivasse kohta. Seda saab pumbata näiteks Põhjamere vanadesse tühjendatud õli ja gaasi puuraukudesse või geoloogilistesse formatsioonidesse.

Allikas: Kunda Nordic Tsement

Foto: HeidelbergCement