JäätmedMaterjalid

Amsterdami kanalitel saab tellida plastipüügi tuuri

Print Friendly, PDF & Email

Amsterdamis saab tellida keskkonnaettevõttelt Plastic Whale plastipüügi tuuri linna kanalitel. Kanalitest väljaõngitsetud plastprahist toodetakse mööblit ja paate.

Euroopa elanikud tekitavad igal aastal 25 miljonit tonni plastijäämeid, kuid vähem kui 30% sellest kogutakse ringlussevõtmiseks. Maailmas moodustab plast 85 % randadel leiduvast prügist. Plast jõuab meie kopsudesse, joogivette ja toidulauale.

Vähem sõnu, rohkem tegusid – Plastic Whale´i eesmärk on plastireostuse likvideerimisele omapoolne reaalne panus anda. Ühtlasi soovib ettevõte tähelepanu juhtida sellele, et plastijäätmed kujutavad endast tegelikult väärtuslikku toorainet.

Plastipüügi tuurid kanalitel

Plastic Whale korraldab plastipüügi tuure nii Amsterdamis kui Rotterdamis. Tuure korraldatakse nii eraisikutele, koolidele kui firmadele. Plastipüügi tuuri saab tellida internetist Plastic Whale´i koduleheküljelt. Kanalituur kestab 2 tundi. Tuuril osalejad varustatakse kahvadega, millega saab plasti ja muu prahi veest välja õngitseda.

Kui Plastic Whale 2011. aastal tegevust alustas oli neil ainult üks paat. Praegu on paate 11 ja need kõik on valmistatud kanalitest väljapüütud plastpudelitest. Tänaseks on Amsterdami ja Rotterdami kanalitest välja õngitsetud ca 200 000 plastpudelit. Et olla abiks üleilmse plastireostusega võitlemisel, teeb Plastic Whale koostööd ka arengumaadega.

Kokku kogutud plastist valmistatakse mööblit ja paate

Kanalitest välja õngitsetud prahist sorditakse välja PET-pudelid. Ülejäänud jäätmed antakse üle kohalikule jäätmekäitlejale. PET-pudelitest toodetakse plastmööblit (Plastic Whale Circular Furniture) ja neidsamu paate, millega kanalitelt plasti püüdmas käiakse. Mööblitootmisel tehakse koostööd Hollandi firmaga Vepa.

Plastpudelid kõigepealt pestakse ja seejärel purustatakse helvesteks. Viimastest toodetakse plastkraanulid või -kiud, millest valmistatakse mööbli tootmiseks vajalikud materjalid.

Plastic Whale Circular Furniture mööblivalikus on praegu konverentsilaud, lauaga sobivad toolid, lambid ja akustilised seinapaneelid. Ühe laua tootmiseks kulub 1000 pudelit, tooli jaoks 60. Laudade ja toolide metallosad on valmistatud vanametallist. Mööbel on projekteeritud nii, et selle kasutusea lõppedes saab selle lihtsalt lahti võtta ja toormaterjalina uuesti ära kasutada. Kõigi toodete disainimisel on olnud inspiratsiooniallikaks vaal.

Toolide eest sai Vepa 2018. aastal rahvusvahelise auhinna Green Product Award.

Keskkonnameedia

Foto: Chait Goli from Pexels