Siseruumide õhu kvaliteet
Siseruumide õhu kvaliteet on teema, mis pälvib üha suuremat tähelepanu kogu maailmas. Kui linnatänavatel on õhusaaste põhjustanud terviseohtliku olukorra või kui algab allergikute jaoks ohtlik õietolmuhooaeg, ei aita ka akna avamine või ventilatsioon. Halb siseõhk võib ühel või teisel moel olla suur tervisehädade allikas. Kui õhk on paks ja kopitanud, on seda ka tunda. Tavaliselt ei anna me aga endale aru, et õhu kvaliteet võib olla väga halb, kui ilmselged tunnused sellest just märku ei anna.
Iga ruumi õhus on lugematul hulgal baktereid, viiruseid, õietolmu ja tolmuosakesi, mis võivad õhu tõsiselt saastata. Heal juhul võivad sellest märku anda peavalu, kontsentratsioonihäired, väsimus või hingamisteede ärritus. Halvemal juhul võib aga õhu halb kvaliteet põhjustada tõsiseid terviseprobleeme, eriti allergikutele. Ka meie haiglates, polikliinikutes, laborites ja apteekides on saasteoht (bakterid ja viirused) oluliselt suurem kui kuskil mujal. Seetõttu on nii patsiendid kui ka personal suhteliselt suures nakatumisohus. Viirustest ja bakteritest rääkides ei saa ära unustada ka kõiki teisi kohti, kus koos on palju inimesi, nt lasteaiad, koolid, avatud planeeringuga ülerahvastatud kontorid ja ostukeskused.
Ventilatsioon ja kliimaseade
Kõigepealt tuleb aru saada, et ventilatsioonisüsteem ja kliimaseade (mis võib jahutada või ka soojendada) on täiesti eri asjad. Ventilatsioon toob ruumi värsket õhku ning head ventilatsiooni ei saa millegagi asendada. Tihti väidetakse, et ventilatsiooniga on lahendatavad ka siseõhu saastega seotud mured. See väide ei pea paika. Linnades on ka tänavaõhu saastatus suur ning ei saa pidada kõige paremaks lahenduseks, kui see saastunud õhk kontorisse või tuppa puhutakse. Ka allergikutele võib see ainult kahju tuua. Seda muret saab lahendada õhupuhasti abil. Jättes kõrvale linnaõhu saastatuse ja allergikute mured, seondub ventilatsiooniga ka sissepuhutava õhu soojendamine. Ülearu võimas ventilatsioon mõjub ka rahakotile. Kliimaseade (konditsioneer) võimaldab ruumiõhu temperatuuri kontrollida. Mõnikord on see varustatud filtriga, mis on aga mõeldud peamiselt seadme kaitsmiseks mustuse ja tolmu eest, mitte õhu puhastamiseks. Pealegi ei ole selliste filtrite puhastusvõime kuigi suur.
Müügil on aga õhupuhasteid, mille abil on võimalik lahendada milliseid tahes siseõhuga seotud probleeme. Valik algab väiksematest ja odavamatest õhuionisaatoritest, järgnevad mehaanilised või elektrostaatilised õhupuhastid ning olemas on ka üpris spetsiifilisi tooteid, mille abil saab lahti ebameeldivast lõhnast ning hävitada viiruseid ja baktereid. Hinnad on mõnest tuhandest mõnekümne tuhande kroonini.
Kui soovitakse, et ruumides oleks tänapäeva nõudmistele ja soovidele vastav sisekliima, siis ei piisa mittekontrollitavast ega ka kontrollitavast ventilatsioonist või selle kombinatsioonist kliimaseadmega. Vaja on ka piisava jõudlusega õhupuhastit.
Artikli autor on AIVAR KAHR, Airmte OÜ
Artikkel ilmus ajakirjas Keskkonnatehnika 3/2008 lk 25
Foto: Photo by Cadeau Maestro from Pexels