InnovatsioonUudised

TalTechi linnakus sõidab iseAuto

Print Friendly, PDF & Email

Tallinna Tehnikaülikooli teadlaste, tudengite ja Auve Techi loodud iseAuto liigub alates novembri lõpust TalTechi linnakus. IseAuto sõidab poolekilomeetrisel marsruudil Akadeemia tee 5 ning IT Kolledži vahel esmaspäevast neljapäevani kell 12–13. Sõita saavad kõik huvilised. Regulaarliini avamisega tähistati Euroopa tippülikoolide konsortsiumi EuroTeQi algust.

Robootikateadlase ja iseAuto projektijuhi Raivo Selli kinnitusel on regulaarsõitude käivitamise peamine eesmärk teadustöö ja iseAuto arendus, mida saab aga edukalt ühildada ka reisijateveo ja teadustulemuste populariseerimisega.

Arendustöö raames uuritakse, kuidas toimub tulevikus koostöö nutikate liiklusmärkide ja valgusfooridega, kuidas toimib turvaline kaugjuhtimine kasutades 5G tehnoloogiat ja koostöö teiste sõidukitega, näiteks e-tõuksidega. Teadlaste eesmärk on asendada praegu iseAutoga kaasa sõitev turvaoperaator teleopereerimisega üle 5G võrgu.

„Iseautode ohutuses on tulevikus järjest olulisem küberturvalisus – vaja on kaitsta sõidukit ja selle reisijaid näiteks kuritegelike ülevõtmiskatsete ja teiste häkkimisviiside eest. Selleks käivitus äsja suuremahuline Horisondi projekt CityScape, kus pööratakse tähelepanu just küberturvalisusele tuleviku ühistranspordis. Projekti olulised partnerid on Itaalia Kaspersky ja Airbus, Eestist Tallinna linn ning Riigi Infosüsteemi Amet,“ ütles Raivo Sell tulevikku vaadates.

Regulaarliini algusega tähistati Euroopa tipptehnikaülikoolide konsortsiumi EuroTeQi algust. Partnerid Euroopa erinevate tehnikaülikoolide linnakutes saavad virtuaalreaalsuse prillidega teha kaasa sõidu TalTechi iseAutoga. Sama saavad teha kõik huvilised kodust lahkumata. Virtuaalsõidul osalemiseks tuleb järgida iseAuto veebilehel olevaid juhiseid.

Tallinna Tehnikaülikooli õppeprorektori Hendrik Volli sõnul hakkavad ülikooli tudengid EuroTeQi superülikoolis õppima paljuski projektiõppes: „See on võrreldav iseAuto sünniga – lennukast ideest sai erinevate erialade üliõpilaste ja teadlaste koostöös sel nädalal regulaarliini alustav autonoomne sõiduk. EuroTeQis saavad tehnikaülikooli tudengid tulevikus võtta näiteks Müncheni tehnikaülikoolist neid aineid, mida õpetatakse tulevastele autotööstusinseneridele, ning saksa tudengid saavad valida TalTechi IT-ainetest endale sobivaimad. Seda ka e-õppes.“

Tallinna Tehnikaülikooli, AuVe Techi ja ABB IseAuto koostööprojekt pälvis 2019. aasta sügisel Tallinna ettevõtlusauhindade jagamisel aasta koostööprojekti auhinna ja eriauhinna aasta parima rakendusliku teadustöö eest. Iseautot tutvustati möödunud sügisel ka Singapuris toimunud intelligentsete transpordisüsteemide maailmakongressil.

Alliks ja foto: TalTec