InnovatsioonMaterjalid

Sulpac toob turule biolagunevad joogikõrred

Print Friendly, PDF & Email

Soome startup Sulapac Oy on koostöös Stora Ensoga töötanud välja biolagunevad joogikõrred. Uudseid kõrsi tutvustati 4.–5. detsembrini Helsingis toimunud sturtup-üritusel Slush 2018. Sulpac Oy plaanib biokomposiitmaterjalist joogikõrsi hakata tööstuslikult tootma järgmisel aastal. 

Maailmas visatakse iga nädal ära mitu miljardit ühekordselt kasutatavat plastkõrt. Suur osa neist, nagu ka muust plastprahist, satub prügilate asemel paraku loodusesse ja veekogudesse. Kui plasti kasutamises midagi ei muutu, on suure tõenäosusega 2050. aastal ookeanides rohkem plasti kui kalu.

Biolagunevad joogikõrred plastkõrte asemel

Soome firma Sulpac Oy on välja töötanud biolagunevad joogikõrred, mis on valmistatud taastuvatest toormaterjalidest – puidust ja looduslikest sideainetest. Uudsed joogikõrred on mikroplastivabad ja biolagunevad ka meres. Firma ühe asutaja Suvi Haimi sõnul on Sulpaci joogikõrre näol tegemist praegu kõige keskkonnahoidlikuma joogikõrrega, mida on võimalik tööstuslikult masstoota olemasolevate seadmetega. Joogikõrred on ka hinna poolest konkurentsivõimelised.

Biokomposiitmaterjalist joogikõrred  töötas Sulpac Oy välja koostöös Soome börsiettevõttega Stora Enso. Koostöökokkulepe allkirjastati selle aasta mais. Sulpac plaanib uued kõrred turule tuua 2019. aasta teises kvartalis. Materjali meres biolagunemist kinnitava sertifikaadi saab firma tõenäoliselt järgmise aasta neljandas kvartalis.

Sulpac Oy kiire edu

Sulpac Oy on 2016. aastal asutatud Soome startup, mis tegeleb Sulpac biolagunevast materjalist pakendite väljatöötamisega. Sulpac materjalist toodete valmistamiseks saab kasutada olemasolevaid plastpakendite tootmiseks sobivaid masinaid.

Sulpac on äratanud tähelepanu mitmel pool maailmas. Möödunud aastal pälvis ettevõte Euroopa ringmajanduse auhinna Green Alley Award 2017 oma ökoloogilise, plastpakendile alternatiivi pakkuva pakendilahenduse eest. Lisaks pälvis Sulpac Oy möödunud aastal Pariisis keskkonnasõbraliku pakendi kategoorias ilutööstuse auhinna Sustainable Beauty Awards ja Monacos messil LUXE PACK auhinna Green Awards parima rohelise pakendilahenduse eest. Ka sel aastal on ettevõte noppinud mitu auhinda: Baltic Sea Project 2. koht, Scanstar Packaging Competition 1. koht ja parim sturtup Soomes Uusimaal. Ettevõte jõudis ka Wired UK välja valitud Euroopa 100 parima startupi hulka (Top-100 Hottest Startups in Europe).

Keskkonda võimalikult vähe reostavast materjalist pakendite kasutamisest on huvitatud paljud tuntud ettevõtted. Uute toodete väljatöötamisel ja turule toomisel teeb Sulpac Oy koostööd peale Stora Enso ka näiteks Fazeri ja Chaneliga.

Keskkonnameedia

Fotol Sulpac biolagunevad joogikõrred. Foto: Marjo Noukka