JäätmedUudised

Kasutatud kohvipakendite uus elu

Print Friendly, PDF & Email

Kohvifirma Paulig, K-ryhmä (Kesko) ja Globe Hope ühendasid jõud ja nõu, et anda kasutatud kohvipakenditele uus elu. Tegemist on selle aasta juunikuus alanud ja pool aastat kestva kohvipakendite katseprojektiga. Esimese nelja kuuga on kokku kogutud üle 10 000 tühja kohvipakendi ja valminud on kaheksa toote prototüübid.

Kasutatud kohvipakendite uus elu
Tühjad kohvipakendid saab viia kauplustesse paigaldatud kastidesse. Foto: Paulig

Kasutatud kohvipakendite projekti on kaasatud viis K-Supermarketit, mis asuvad Nummulas, Lohjas, Karkkilas, Vihtis ja Veikkolas. Nendesse kauplustesse on paigaldatud spetsiaalsed kastid, kuhu ostjad saavad tühjad kohvipakendid panna. Pakendid toimetatakse Globe Hope i, kus need puhastatakse ja neist uued tooted valmistatakse. Globe Hope on katsetanud, mida pakenditest teha saab ja mida mitte ning on tänaseks välja valinud 8 toodet, mida on plaanis lähiajal valmistama hakata. Tootevalikus on näiteks suur ostukott, käekott, õlakott, pinal ja rahakott. Tooted jõuavad müüki aasta lõpu poole. Neid saab osta K-Supermarketitest ning netist Pauligi ja Glope Hope veebilehtedelt.

Paulig kutsub üles kõiki kohvijoojaid tühjadesse kohvipakenditesse loomulinguliselt suhtuma. Pakenditest saab ka ise väikese vaevaga poekoti õmmelda või pooleks lõigatud pakendisse näiteks taimi istutada.

Kõik projektis osalejad hindavad keskkonnahoidu ja vastutustundlikkust

Paulig ostab aastas umbes 50 miljonit kg toorkohvi. Kõik kohvioad on ostetud sertifitseeritud (õiglase kaubanduse, öko- ja  UTZ-sertifikaadid) jätkusuutlikest allikatest. Liaks ostab Paulig kohviube ka läbi kinnitatud jätkusuutlike partnerlusprogrammide. Ettevõtte Soomes asuvad kohvitehased töötavad biogaasil ja päikeseenergial. Firma energiatõhususe suurendamiseks katsetatakse Vuosaaris asuvas Pauligi kohvitehases kohviubade röstimisel tekkiva heitsoojuse kasutamist kaugküttevõrgus.

Paulig on esimene kohvifirma maailmas, kelle kohvipakendite tootmiseks kasutatakse taastuvaid tooraineid. Kui praegu moodustavad taastuvad tooraineid umbes 50% pakendite toormaterjalist, siis 2025. aastaks soovib Paulig, et firma kohvipakendid oleksid tehtud 100% taastuvast biopõhisest materjalist.

Globe Hope on Soome disainifirma, kes toodab looduskosmeetikat ning kasutab (tootmis)jääke kottide ja aksessuaaride valmistamiseks.

Soome suurim jaemüügifirma Kesko (K-rühmä) on ühtlasi Soome suurim päikeseenergia tootja. Ettevõttele kuulub 32 päikeseelektrijaama. Nüüd on firma otsustanud paigaldada päikesepaneelid kõigi uute K-kaupluste fassaadidele. Selle aasta oktoobris valmis 140-st päikesepaneelist koosnev süsteem Helsingis Herttoniemis asuva K-Supermarketi fassaadil. Peagi saab päikeseelektrijaama Hanko K-Supermarket ning PV-paneelid paigaldatakse ka praegu ehitusjärgus olevale kolme K-Citymarketi fassaadile.

Keskkonnameedia

Fotod: Paulig