Materjalid

Euroopa Komisjon piirab toodetes mikroplasti kasutamist

Print Friendly, PDF & Email

Euroopa Komisjon kehtestas 25. septembril piirangud toodetesse tahtlikult lisatud mikroplastile, et vähendada mikroplastiosakeste keskkonda sattumist. Nõuetega keelatakse müüa mikroplasti ning tooteid, millele on mikroplasti tahtlikult lisatud ja millest kasutamisel mikroplasti eraldub. Vajadusel lubatakse uute nõuetega kohanemiseks erandeid ja üleminekuperioode.

Siseturuvolinik Thierry Bretoni sõnul aitab piirang ellu viia Euroopa Liidu tööstuse rohepööret ja arendada uuenduslikke tooteid, mis ei sisalda mikroplastiosakesi. „Euroopa Liidu elanikeni jõuavad ohutumad ja kestlikumad tooted ning paraneb neid arendavate ettevõtete konkurentsivõime ja vastupidavus“, lausus volinik.

Mikroplasti lisatakse tahtlikult paljudele toodetele, sealhulgas väetistele, taimekaitsevahenditele, kosmeetikatoodetele, kodu- ja tööstuslike pesuvahenditele, puhastusvahenditele, värvidele ning nafta- ja gaasitööstuses kasutatavatele toodetele. Mikroplasti kasutatakse ka kunstmuruväljakute pehme täitematerjalina. Tarbekaupades on mikroplastiosakesed (mikrohelbed) kõige tuntumad abrasiivmaterjalidena (nt koorivate ja poleerivate ainetena kosmeetikatoodetes), kuid neil võib olla ka muid funktsioone, näiteks toote paksuse, välimuse ja stabiilsuse reguleerimine. Hinnanguliselt kasutatakse Euroopa Liidus igal aastal umbes 145 000 tonni mikroplaste.

Uus piirang hõlmab kõiki sünteetiliste polümeeride osakesi, mis on alla 5 mm läbimõõduga, orgaanilised, lahustumatud ja lagunemiskindlad. Piirangu eesmärk on võimalikult paljude toodete puhul vähendada tahtlikult lisatud mikroplasti heidet. Piirang alla kuuluvad näiteks:

  • tehismaterjalist spordipindade jaoks kasutav graanulitest täitematerjal, mis on suurim tahtlikult lisatud mikroplasti allikas keskkonnas;
  • kosmeetikatooted, kus mikroplasti kasutatakse mitmel otstarbel, näiteks koorimiseks (mikrokuulid) või konkreetse tekstuuri, lõhna või värvuse saamiseks;
  • detergendid, riidepehmendid, särapulber, väetised, taimekaitsevahendid, mänguasjad, ravimid ja meditsiiniseadmed ning veel palju muud.

Toodetele, mida kasutatakse tööstusaladel või millest kasutamise ajal mikroplastiosakesi ei eraldu, tehakse müügikeelust erand, kuid nende tootjad peavad esitama juhised selle kohta, kuidas toodet kasutada ja kõrvaldada, et mikroplast keskkonda ei satuks.

Esimesed keelud (näiteks lahtise särapulbri ja mikrokuulide keeld) hakkavad kehtima 20 päeva pärast piirangute jõustumist. Muude toodete suhtes jõustub keeld hiljem, et oleks aega töötada välja alternatiivseid lahendusi. Näiteks kosmeetikatoodete puhul on üleminekuperiood 4 kuni 12 aastat, spordiväljakute puhul aga 8 aastat.

Allikas: Euroopa Komisjoni esindus Eestis

Foto: Pexels