EestiEhitus

Ahjutolmu hakatakse kasutama tsemendi lisandina

Print Friendly, PDF & Email

Kunda Nordic Tsement hakkab 2018. aasta talvel tsemendi lisandina kasutama ahjutolmu. Selle tulemusel väheneb tööstusprügilasse ladustatav tolmu hulk, säästetakse loodusvarasid ning tõuseb tsemendi algtugevus, mis on klientide jaoks oluline parameeter.

Ahjutolm tekib tsemenditootmise vaheprodukti – klinkri tootmisel. Ahjutolmu tekib ühe töötava ahju kohta ligikaudu 5–6% klinkri toodangust ehk umbes 19 000 tonni tolmu aastas. Osa tekkivast tolmust (ca 5000 tonni) kasutatakse praegu teetsemendi valmistamiseks ning ülejäänud ladustatakse tööstusprügilas. Pikas perspektiivis ei ole aga ahjutolmu ladustamine tööstusprügilas jätkusuutlik. Seetõttu on Kunda Nordic Tsement juba aastaid püüdnud leida erinevaid võimalusi tolmu prügilasse ladustamise vähendamiseks.

2008. aastal koostas ANL Engineering ahjutolmu kasutamise eelprojekti, mis nägi ette lubjakivi osalise asendamise ahjutolmuga. Lubjakivi asemel ainult klinkri tootmisel tekkivat tolmu kasutada ei saa, sest siis läheb tsemendi kloorisisaldus liiga suureks. ANLi koostatud investeeringu maksumus osutus aga liiga kõrgeks.

2017. aastal taotles Kunda Nordic Tsement Keskkonnainvesteeringute Keskuselt toetust ahjutolmu projekti jaoks ning sealt saadi positiivne vastus. Et projekt ellu viia, kuulutas Kunda Nordic Tsement selle aasta alguses välja konkursi võimaliku tarnija leidmiseks. Parima pakkumise tegi Scanweld koostöös Koppar OYga.

Praegu on tehases seadmete mehaaniline paigaldus jõudnud lõpusirgele. Elektri- ja automaatikatööd peavad olema valmis selle aasta lõpuks. Praeguse plaani järgi hakatakse tolmu kasutama tsemendi lisandina 2018. aasta talvel. Projekti tulemusena on tsemendi lisandina võimalik kasutada umbes 7000 tonni ahjutolmu. Tänu sellele väheneb prügila koormus ning säästetakse loodusvarasid. See on üks samm lähemale jäätmevabale tootmisele.

Allikas: Kunda Nordic Tsement

Foto: Kunda Nordic Tsement / Wikimedia Commons