Jäätmed

ZenRobotics Recycler sordib nüüd ka olmejäätmeid

Print Friendly, PDF & Email

Soome firma ZenRobotics tõi turule uue jäätmesortimisroboti ZenRobotics Recycler (ZRR). Kui ZRR tuli siiani toime vaid ehitus- ja lammutusjäätmete sortimisega, siis uus robot suudab sortida ka eri värvi kottides olevaid olmejäätmeid.

ZenRobotics Recycler eristab plastkotte värvi järgi ning tunneb sortimislindil olevate lahtiste olmejäätmete seast ära avamata kilekotid. ZRR tunneb korraga ühes kohas ära kuni 18 eri fraktsiooni ja kasutab sortimiseks kolme järjestikust käppa, mis haaravad lindilt jäätmeid kuni 6000 korda tunnis. Robotiga saab tõsta kuni 30 kg raskusi kotte ja sortida kuni 50 tonni jäätmeid tunnis. Süsteem võimaldab samaaegselt sotrida mitmesuguseid materjale.

2007. aastal asutatud Soome kõrgtehnoloogiafirma ZEN Robotics Ltd kasvas välja Aalto ülikooli uurimisgrupist. Firma välja töötatud ehitus- ja lammutusjäätmete sortimissüsteem ZEN Robotics Recycler oli maailmas esimene kommertskasutuses olev robotsüsteem.

ZEN Robotics Recycler, nagu nimi ütleb, rakendab robottehnoloogiat eri materjalist jäätmete väljanoppimiseks jäätmevoost. Robothaaratseid juhivad mitmesugused sensorid (tava- ja infrapunakaamera, metallidetektor, 3D- laserskanner, massisensor). Robotsüsteem sordib ehitus- ja lammutusjäätmetest välja puidu, magnetiga lahutatavad metallid ja inertsed materjalid (kivid, betoon, keraamika). Inimtööjõudu ei kasutata. Kogu töö teevad ära robotid, mis eraldavad jäätmevoost ka sellised materjalid, mida inimene käsitsisortimisel silma järgi lahku sortida ei suudaks. ZEN Robotics Recycleri puhul on tegemist iseõppivate ning omavahel suhtlevate robotitega.

ZenRobotics pälvis 21012. aastal ZEN Robotics Recycleri eest keskkonnaauhinna EEP-Award. Auhinna andsid välja Euroopa keskkonnaajakirju ühendav organisatsioon Euroopa Keskkonnapress (European Environmental Press, EEP), koostöös Prantsusmaa keskkonnamessiga Pollutec ja Euroopa Keskkonnaasjatundjate Ühenduste Liiduga (European Federation of Associations of Environmental Professionals, EFAEP).

Kui 2012. aastal alles katsetati ZEN Roboticsi jäätmesortimisrobotit Soome firmas SITA Finland, siis täna sordivad ZEN Robotics robotid jäätmeid mitmel pool maailmas. Euroopas näiteks kasutatakse  ZEN Robotics Recyclereid Rootsis, Suurbritannias ja Iirimaal (Blue Group) ning Šveitsis (Eberhard Group). 2016. aastal võttis jäätmesortimisrobotid kasutusele Veolia Prantsusmaal.

ZEN Robotics robotid on tähelepanu pälvinud ka väljaspool Euroopat. Robotite tarnelepingud on sõlmitud mitme suure jäätmekäitlejaga. 2015. aastal sõlmis firma robotite tarnelepingud Jaapani firmaga Sun Earth Co. Ltd. 2016. aastal siseneti Hiina turule ja sõlmiti koostööleping hiina ettevõttega Jiangsu LVHE Environmental Technology Co., Ltd. Samal aastal alustati koostööd USA-s firmaga Plexus Recycling Technologies. Sel aastal müüdi robotsüsteemid Singapuri juhtivale jäätmekäitlusfirmale V8 Environmental Pte Ltd ja Austraalia  jäätmekäitlusettevõttele Sunshine Groupe.

Keskkonnatehnika

Foto: ZEN Robotics