EnergiaUudised

Valio plaanib loobuda fossiilkütuste kasutamisest

Print Friendly, PDF & Email

Adven ehitab põhjanaabrite juures Soomes Valio Seinäjoki tehasesse uue 4 MW ja Helsingisse Pitäjänmäki mahlatehasesse 2 MW võimsusega  biokütuse katlamaja. Uued biokütuse katlamajad vähendavad tehase õli, turba ja gaasi kasutamist, mis omakorda vähendab süsinikdioksiidi heitkoguseid.

Soomes pakub Valiole energialahendusi ja opereerib tootmishoonete energiakeskusi Adven OY. Sel aastal kahe firma koostöö laieneb ja energiaettevõte Adven rajab Valio Seinäjoki tootmistehase kasvava energiavajaduse rahuldamiseks uue 4 MW katlamaja. Selles hakatakse energiat tootma ümbruskonnast saadud kohalikust puidupõhisest kütusest. Uue katla kasutuselevõtt võimaldab Seinäjoe tehases vähendada õli ja turba kütusena kasutamist. Pitäjänmäki mahlatehase suurenenud tootmisvajaduse katteks ehitab Adven uue 2 MW biokütuse katlamaja. Vanas Pitäjänmäe katlamajas kasutati maagaasi, uues hakatakse kasutama biopelleteid. Mõlemad katlamajad valmivad 2020. aastal.

Tänu uutele katlamajadele vähenevad Seinäjoel aastased CO2-heitkogused 15 000 tonni ja Pitäjänmäel 2200 tonni. Ettevõtte katlamajades 2018. aastal kasutatud kütustes seas oli taastuvate kütuste osakaal ligi pool.

Firma pikaajaline eesmärk on saavutada süsinikneutraalsus kogu tootmisahelas Soomes 2035. aastaks. Peale katlamajade uuendamise plaanib Valio tulevikus katta ligi viiendiku tehaste elektrienergiatarbest tuuleenergiaga.

Valio tehastes valmistatakse päevas tuhandeid tonne mitmesuguseid tooteid. Seinäjoki tehas on tootmismahu poolest Valio üks suuremaid. Seal toodetakse võid, piimapulbrit, Valio Oivariini® võideid, kohupiima, kodujuustu ja mitmesuguseid jooke. Seinajoki tehase juures tegutseb ka Valio laboratoorium, kus analüüsitakse tehasesse saabuvat piima. Pitäjänmäki tehas toodab erinevaid mahlu ja kisselli.

Kõige rohkem elektrienergiat kulub tehastes toodete jahutamiseks ja külmhoiustamiseks. Soojusenergiat aga juustu tootmiseks ja piimapulbri kuivatamiseks, samuti tootmisseadmete sooja veega pesemiseks. Energiat tarbivad ka tootmisseadmed, ning seda kulub ka tootmishoonete kütmiseks ja valgustamiseks. Valio on võtnud meetmeid ka tootmise energiatõhusamaks muutmiseks. Eesmärk on aastatel 2017–2020 vähendada ettevõtte summaarset energiatarbimist 4% võrreldes 2015. aastaga. 2017 ja 2018. aastaks oli ettevõtte energiatarbimine vähenenud 2,2%.

Adven tegutseb ka Eestis. Siin on firma rajanud biokütuse katlamajad näiteks Sauel, Kundas, Laagri ja Loo alevikus.

Keskkonnameedia

Foto: Tiia Monto / Wikimeda Commons CC SA-BY 4.0