Uudised

Pärnus saab vaadata EALi kuraatornäitust “Liginull“

Print Friendly, PDF & Email

Pärnus Uue Kunsti Muuseumis saab vaadata Eesti Arhitektide Liidu kuraatornäitust „Liginull“, mis uurib, kuidas peaks arhitektuur reageerima ärevatele teadetele meie koduplaneedi ülekuumenemisest. Vastust otsitakse ka küsimusele, miks on eestlaste ökoloogiline jalajälg maailmas jätkuvalt üks suuremaid ja kuidas seda muuta saab.

31. oktoobril kell 17 toimub Uue Kunsti Muuseumis vestlusõhtu, mida on oodatud kuulama kõik huvilised.

Näituse ühe kuraatoritest, arhitekt Mihkel Tüüri sõnul on näituse peamine ajend 1. jaanuarist 2020 kehtima hakkavad hoonete liginullenergia nõuded, mille eesmärk on vähendada oluliselt Eesti hoonete kasvuhoonegaasiheiteid ja seeläbi anda omapoolne panus katastroofiliste kliimamuutuste ärahoidmisse. Uute regulatsioonide mõõtkavaks on üks hoone ja ajaskaalaks 30–50 aastat. Kuraatornäitus võtab laiema vaatenurga, küsides, kas iga lähenemine, mis ei vaatle probleemi kogu planeedi mõõtkavas ja vähemalt 100-aastases perspektiivis, pole paratamatult läbikukkumisele määratud.

Muuhulgas pakub näitus vastuseid küsimustele: mida tähendaks maailmale ja Eestile, kui kliima soojeneks 2100. aastaks kuni +4 °C? Kuidas on globaalne soojenemine seotud kasvuhoonegaasidega? Kui palju peaksid kasvuhoonegaaside heited vähenema, et tagada elamisväärne planeet ka tulevastele põlvedele? Kas näiteks 1 tonn CO2-ekvivalenti on palju või vähe, mitu kilomeetrit autosõitu see tähendab või mitu tonni betooni sellega toota saab?

„Olgugi et tegemist on arhitektuurinäitusega, ei ole selle huvikeskmes ainult ruum kui vorm. Näitust ette valmistades sai meile selgeks, et uued olud ei pruugi tulevaste hoonete vormi eriti mõjutada. Oluliselt enam muutuvad ilmselt hoiakud ja mõtteviisid, millega hooneid edaspidi kavandatakse. Sestap on näitus vormilise asemel ennekõike sisuline, fookusega ruumil kui sisul,“ selgitas kuraator Eik Hermann.

Menukas näitus „Liginull“ oli esmalt üleval jaanuarikuus Tallinnas, seejärel Tartus, Rakveres, Kärdlas, Paides ja superministeeriumis. Ringreis lõpeb novembris Riigikogus.

Näituse materjalidega saab tutvuda siinliginull.info

“Liginull” näituse loojad
  • Näituse kuraatorid on Eik Hermann, Mihkel Tüür ja Rene Valner.
  • Kaastööd: Ott Kadarik, Raul Kalvo, Ralf Lõoke, Erkki Seinre.
  • Graafiline disain: Uku-Kristjan Küttis, Jaan Sarapuu.
  • Näituse ringreisi toetavad: Eesti Kultuurkapital, Bauroc AS ja Floorin AS

Allikas: Eesti Arhitektide Liit

Foto: Toomaj F. Bungs / Pexels