InnovatsioonUudised

BirdShades kile hoiab linnud klaasfassaadidest eemal

Print Friendly, PDF & Email

Austria start-up BirdShades on välja töötanud inimsilmale nähtamatu kile, mis akendele ja suurtele klaasfassaadidele kleepimise korral hoiab linnud neist eemal. Kile muudab eriliseks sellele trükitud nn UV-muster, mida näevad ainult linnud. BirdShades kile on isekleepuv ja seda on lihtne paigaldada igale aknale.

Idufirma asutasid 2018. aastal Leobenis kaks bioloogi – Bettina Kain ja Dominique Waddoup, eesmärgiga kaitsta linde klaasfassaadidesse ja akendesse lendamise eest.

Tehnoloogia

Ka praegu on turul olemas akendele kleebitavad värvilised, mitmesuguste triipude ja mustritega kiled, mille eesmärk on lindude klaaspindadest eemale hoidmine. Kuid need kiled on nähtavad ka inimsilmale ja seetõttu muudavad need klaaspindade välimust märkimisväärselt.

Innovaatilise kile tehnoloogia töötati välja tuginedes lindude spetsiifilisele võimele näha UV-valgust, mis inimsilmale on nähtamatu. Päikese UV-kiirgus on inimsilmale nähtavast valgusest (ca 400–700 nm) lühema lainepikkusega ja jääb vahemikku 315–400 nm.

Kilele trükitakse linde eemale hoidev muster spetsiaalse tindiga, mis on nähtav vaid UV-kiirguse vahemikus. Sellise kile kasutamisel jääb klaaspind inimsilmale läbipaistvaks, kuid kilele trükitud mustrit näevad linnud. BirdShades on katsetanud mitmeid mustreid ja tänaseks on jõutud kõige paremini töötava lahenduseni.

2019. aasta alguses saadi rahastus kile katsetamiseks välistingimustes. Esimene linnukile valmis mais. Tänaseks on kile patenteeritud ja seda katsetatakse Grazi teadustorni (Science Tower) klaasfassaadidel. 2020. aastal plaanitakse kilet täiustada ja seejärel uuesti testida. Praegu tegeldakse linnukile tootmiseks vajaliku rahastuse leidmise ja strateegilise partneri otsimisega.

Tulevikuplaanid

Uudne kile soovitakse turule tuua 2021. aasta kevadeks. Esialgu näeb firma peamise turupiirkonnana Austriat, Saksamaad ja Šveitsi ning klientidena peamiselt ärikliente, sh nii riigi- kui eraettevõtteid, kellele kuuluvad suured äri- ja kontorihooned ning muuseumid. Perspektiivis näeb Birdshades oma tootele suurt turgu aga ennekõike USA-s, Kanadas ja Euroopas, kus linnukaitse on õigusaktidega reguleeritud ja püsivalt päevakorral. Kuid inimeste teadlikkuse tõstmiseks tuleb igal pool teha ka selgitustööd, sest tänane statistika on kurb. Igal aastal saab akende ja klaasfassaadidega kokku põrgates ainuüksi Viinis surma üle 50 000, USA-s aga üle miljardi linnu.

Keskkonnameedia

Foto: T. R Gehlot Pexels