InnovatsioonUudised

Rens tossud tehakse kohvi- ja plastijäätmetest

Print Friendly, PDF & Email

Soome start-up Rens tossud valmistatakse esimesena maailmas kohvipurust ja ümbertöötatud PET-pudelitest. Tossud on stiilsed, 100% veekindlad ja keskkonnahoidlikud. Praegu saab neid soodushinnaga ette tellida.

Kuna tänapäevane tekstiili- ja rõivatööstus on keskkonnale koormav (vee- ja energiamahukus, toksilised värvid ja tonnide viisi tootmisjäätmeid), soovisid firma Vietnami päritolu asutajad Jesse Tran ja Son Chu hakata tootma tosse, mis oleksid mugavad, nägusad ja ühtlasi valmistatud keskkonnasõbralikul moel. Tossude tootmise mõttele tuldi 2017. aastal Starbucksi kohvikus. Pärast paari aastat materjalidega katsetamist jõuti lahenduseni, millega lõpuks rahule jäädi.

Maailmas juuakse iga päev 2 miljardit tassi kohvi ja iga minut visatakse ära 3 miljonit plastpudelit. Kohvijäätmetest taaskasutatakse vaid 7% ja plastpudelitest 9%. Iga Rens tossupaari valmistamiseks kulub 21 tassi ära joodud kohvi ja 6 plastpudelit, ehk iga 100 paari kohta taaskasutatakse 30 kg kohvipuru ja 600 plastpudelit. Kohvipuru kogutakse Hiina ja Taiwani suurtest jaemüügikettidest (näiteks 7-Eleven) ja see polümeriseeritakse koos taaskasutatud PET-pudelitest toodetud polüestriga. Saadakse veniv „kohvilõng“, millest kootakse tossude tekstiilmaterjal.

Kasutatud kohvipurust ja taaskasutatud plastist valmistatud tossud on 100% veekindlad. Vihmase ilmaga läbi loikude jalutades jäävad jalad kuivaks. Tossude pealmise osa valmistamiseks kasutatakse spetsiaalset veekindlat AquaScreen Tech™ membraanmaterjali, mis laseb õhul vabalt tossu sisse ja sealt välja liikuda, kuid samas vett materjal läbi ei lase. Tossude sisemine osa on õhku läbilaskvast materjalist. Tänu kohvi antibakteriaalsele toimele ei hakka jalavarjud seest haisema. Neid võib kanda sokkidega või ilma. Kohvi kaitseb tosse ka UV-kiirguse eest ja tänu sellele ei muutu tossude värv. Tossud on kerged (430 gr paar), mugavad, kohanduvad jala järgi ning nende tallad on libisemiskindlad.

Rens tosse toodetakse üheksas värvitoonis, nende seas valged, mustad punased, sinised, roosad ja kreemikad.

Rens tossupaar hakkab maksma ca 150 USD. Tosse saab praegu veel soodushinnaga  (89 USD paar) ette tellida Indiegogo kodulehelt. Postikulu hinnale ei lisandu. Kätte saab tossud 2020. aasta jaanuaris. Tootja annab tossudele 1-aastase garantii.

Keskkonnameedia

Foto: Rens