JäätmedUudised

Raadi vana lennuväli puhastati rehvidest

Print Friendly, PDF & Email

Raadi vana lennuväli puhastati vanarehvidest. Ragn-Sellsi eestvedamisel koguti Raadi endisel sõjaväelennuväljal kuue kuu jooksul kokku 13 135 tonni vanarehve, mis purustati ja suunati taaskasutusse.

„Aastaid kestnud Raadi rehvisaaga on lõpuks läbi ning see on võit nii keskkonnale kui tartlaste turvalisusele. Lubadus, et aasta lõpuks on pilt Raadil sootuks teine, on sujuva koostööga täidetud ning plats rehvidest tühi,“ ütles keskkonnaminister Rain Epler. Minister lisas, et Raadi on kahtlemata suunanäitaja ka teiste taoliste rehvikuhilate likvideerimiseks.

Ragn-Sellsi juhatuse esimees Rain Vääna sõnul on kindlasti tegu Eesti ühe olulisema keskkonnaprojektiga 2020. aastal. „Raadil sai kuue kuuga käideldud rohkem kui aastane Eestis tekkivate vanarehvide kogus. See projekt on olnud väga hea näide riigi, omavalitsuse ja eraettevõtluse koostööst, mille käigus kõik osapooled pingutasid ühise eesmärgi nimel,” sõnas Vääna.

Esimesed 5300 tonni purustatud vanarehve saadeti Sillamäe sadamast alternatiivkütuseks Soome. Seejärel paigutati 5950 tonni rehvipuru Torma prügila drenaažikihti. Viimased 1885 tonni liigub Sillamäe sadamast taas Soome. Purustamise käigus eemaldati rehvidest traat, mis samuti ringlusse võeti.

Raadil tuli tööde käigus vanarehvide alt välja palju jäätmeid, mille käitlemise eest hoolitsevad hoonestaja ja maaomanik. Vanale sõjaväelennuväljale rajab Estiko Energia päikesepargi.

Raadile olid vanarehvid – peamiselt Rehviringluse ja Kuusakoski üleantuna – kogunud aastate eest tänaseks maksejõuetuse tõttu likvideeritud jäätmekäitlusfirma Rubronic, kes ei suutnud täita talle seatud kohustusi. Rehvide livideerimistööd algasid 29. juulil ja kestisd pool aastat. Riigile läks see ettevõtmine maksma 1,48 miljonit eurot, millest 2/3 loodetakse tagasi saada Rehviringluselt. Riik on alustanud selles osas läbirääkimisi ning loodetakse saavutada kokkulepe.

KIK korraldas Raadi endisel lennuväljal asuvate vanarehvide käitlemist Keskkonnaministeeriumiga sõlmitud kokkuleppe kohaselt ning rehvide käitlemiseks oli hankeleping sõlmitud aktsiaseltsiga Ragn-Sells.

Allikas: KIK

Foto Magda Ehlers / Pexels