MajandusUudised

Selgusid ringmajanduse häkatoni võitjad

Print Friendly, PDF & Email

TalTech Mektory Innovatsiooni- ja ettevõtluskeskus korraldas oktoobri kolmandal nädalavahetusel Ringmajanduse häkatoni.

Häkatonil tegelesid tudengid 48 tunni jooksul ettevõtete väljakutsetega ringmajanduse ja puhtama tuleviku nimel. Ringmajanduse häkatoni modereeris Osoonist tuntud Kristo Elias. Üles astusid ka Reet Aus ja Pillirookõrs asutaja Mihkel Tamm. Väljakutseid esitasid Omniva, Lindström, Telia ja Uuskasutuskeskus. Tudengitel oli võimalus välja tulla ka enda ideedega.

Ringmajanduse häkatonil oli osalejaid ligi 100. Kokku esitati 15 ideed, millest edasi pääses 9. Parimad ideed aitas välja valida investoritest ja ekspertidest koosnev paneel.

Ringmajanduse häkatoni võitjad

Häkatoni võitjaks tunnistas žürii meeskonna No?Box, kelle ideeks on pandipakendite ringluse süsteemi loomine toitlustusettevõtetele. Teise koha sai tiim Freshis, kes aitab supermarketitel toiduraiskamist elimineerida. Kolmanda koha pälvis meeskond IAPM, kes loob hoonetele nutikaid ja funktsionaalseid trepikodasid.

Osalejatele jagasid eriauhindu häkatoni toetajad ja partnerid: Telia, Rimi, EstBan, Omniva, Ajujaht, Prototron, Latitude59, sTARTUp Day, Robotex, Potsku OÜ, Kinkston ja Uuskasutuskeskus.

Peale auhindade ootavad võitjaid kasvu ja skaleerimise töötoad Soomes (Haaga-Helia University of Applied Sciences) ja Riias (Stockholm School of Economics in Riga) ning Tehnopoli poolt korraldatav inkubatsiooniprogramm Eestis. Kolme riigi tugiorganisatsioonid osalevad NOCCA (Novel Opportunities for new Company Creation and Accelerated growth) projektis, mille eesmärk on luua uusi lahendusi jätkusuutlikuks arenguks, heitmete vähendamiseks ja vananevale põlvkonnale uute teenuste loomiseks.

“Ringmajandus on nutikas majandusmudel, mida rakendades võidavad nii ettevõtted, ühiskond kui ka keskkond. Ringmajanduse heaks näiteks on see, kuidas looduses protsessid toimuvad. Kui sügisel puude lehed langevad muutuvad need huumuseks, mis aitab järgmisel kevadel puul uued lehed kasvatada. Kogu protsessi juures ei teki ühtegi jääki. Sellise põhimõtte järgi peaks toimima kogu majandus: alates toote kontseptsiooni ja disaini loomisest lõpetades sellega, mis saab pärast toote eluea lõppu. Suur rõõm on näha, et ringmajandus ja keskkonnahoid on noorte jaoks järjest olulisem teema. Häkatonilt võrsus mitmeid lootustandvaid ideid, keda erinevate programmide abil edasi aitame.” kommenteeris Kaisa Hansen, Mektory uusettevõtluse juht.

NOCCA on kaheaastane projekt, kus TalTech Mektory teeb koostööd Soome ja Läti partnerite ning Tehnopoliga. Projekti eesmärk on leida lahendusi ja luua innovaatilisi äriideid järgmistes valdkondades: sinine majandus (ringmajandus); roheline majandus; hõbemajandus. 

NOCCA projekt toimub 1. aprillist 2019 kuni 30. juunini 2021. Seda rahastatakse Euroopa Regionaalarengu fondist (Kesk-Baltikumi Interreg Programm 2014–2020).

Allikas: TalTech

Foto: Daria Shevtsova / Pexels