InnovatsioonUudised

Minireoveepuhasti Hydraloop võimaldab reovett korduskasutada

Print Friendly, PDF & Email

Hollandi firma Hydraloop Systems B.V. on välja töötanud eramutesse, hotellidesse ja ettevõtetesse sobiva minireoveepuhasti, mis võimaldab puhastatud reovett WC-s, pesumasinas, basseinis ja aias uuesti kasutada.

Hydraloop reoveepuhasti abil saab puhastada umbes 95% duši- ja vanniveest ning 50% pesumasinaveest. Kokku saab firma väitel seadme abil korduskasutada kuni 85% majapidamises kuluvast veest, ehk aastas säästa umbes 80 m³ (20 000 gallonit) vett.

Minireoveepuhasti on umbes külmkapi suurune ja see mahub majapidamisruumi. Seadme paigaldamine on lihtne, see ühendatakse otse maja veevõrku. Reovesi läbib 6-astmelise puhastuse, alates setitamisest ja flotatsioonist kuni UV-desinfitseerimiseni. Minireoveepuhasti hoolduskulud on väikesed, sest kemikaale lisada ega filtreid vahetada pole vaja. Reoveepuhasti on täisautomaatne. Telefoniäpi abil saab jälgida puhastatud ja korduskasutatud vee hulka ning määrata, millal, kus ja millises järjekorras puhastatud vett kasutada soovitakse.

Praegu pakub firma kolme minipuhastit: Hydraloop kodu, aed ja bassein. Puhasti hind jääb suurusjärku 4000 USD. Kuna hind on eratarbija jaoks pigem kõrge, siis esialgu näeb firma peamise sihtgrupina eelkõige hotelle ja selliseid ettevõtteid, kus veekulu on suur. Kõige rohkem võidavad Hydraloop seadme kasutamisest tõenäoliselt hotellid, eriti need, mis paiknevad piirkondades, kus vett napib. Seejuures võidavad hotellid tõenäoliselt nii vee kokkuhoiu kui turunduse mõttes, sest tänapäeval hinnatakse üha enam loodusressursside säästlikku kasutamist.

Water Scarcity Clock andmetel elab maailmas ca 2,3 miljardit inimest veepuuduse all kannatavates piirkondades. Enamik neist elab põuastel aladel. Kuid veepuuduse all kannatab ka osa Euroopast, eriti need piirkonnad, kus tegeldakse intensiivselt põllumajandusega. Sel põhjusel on vee kokkuhoiule ja korduskasutamise olulisusele tähelepanu juhtinud ka Euroopa Komisjon, kes leiab, et Euroopas tuleks vett korduskasutada praegusest (2018. a taaskasutati Euroopas 2,4% töödeldud asulareoveest) 6 korda rohkem.

Praegu tegutseb Hydraloop Systems B.V. peamiselt Euroopas, Lähis-Idas ja Aafrikas, kuid firma plaanib siseneda ka USA turule. Las Vegases 7.-10. jaanuarini toimunud tehnoloogiamessil Consumer Electronics Show 2020 (CES2020) võitis Hydraloop minireoveepuhasti auhinna Best of Best Award.

Keskkonnameedia

Foto: Hydraloop Systems B.V.