Energia

Maardu biogaasitehasest suunati biometaan transpordivõrku 

Print Friendly, PDF & Email

EKT Ecobio gaasitehase koduste biojäätmete kääritusprotsess on jõudnud faasi, kus tehasest tuleb stabiilselt biogaasi. Biometaan suunatakse esialgu transpordigaasina üldisesse gaasivõrku, mõne nädala pärast jõuab esimene kogus kütust Tallinna Linnatranspordi (TLT) gaasibussidesse. 

„Meie tehases toimuv kääritusprotsess on nagu leivategu – bakteritega töö on nagu töö elusolendiga. EKT Ecobio gaasitehas on Eestis ainulaadne. Kuna tehase tooraineks on elanikkonnalt kokku kogutud toidujäätmed, on tehase käimasaamine aega võtnud, sest koduste biojäätmete konsistents on ettearvamatu ja ebaühtlane. Tänaseks on tehase katsetusperiood lõpusirgel ning gaasi toodang on kasvutrendis. Toodetav biometaan on saanud sertifikaadi ja vastab kõikidele nõuetele. Tänu sellele saame müüa juba esimesi gaasikoguseid üldise gaasivõrgu kaudu,“ selgitas EKT Ecobio arendusjuht Kalle Grents

Grentsi sõnul on biojäätmed väärtuslik ressurss, millest saab moodsa tehnoloogiaga toota edukalt gaasi ja väetist.

„Tehas käitleb edukalt köögi- ja sööklajäätmed. Vaja on veel teha suur samm selle poole, et inimesed mõistaksid, et biolagunev kraam ei tohi sattuda segaolmekonteinerisse. Jäätmete liigiti kogumisega saab teha iga päev head keskkonnale, aga ka näiteks põllumeestele,“ selgitas Grents ning lisas, et boonusena aitab jäätmete liigiti kogumine hoida kodused jäätmekäitluskulud kontrolli all, sest biolagunevate jäätmete andmine vedajale on segajäätmete käitlusest vähemalt poole soodsam.

10 kilogrammist köögijäätmetest saab toota kuupmeetri biometaani, mis on võrdne liitri bensiiniga. Biometaani saab kasutada kõikjal, kus kasutatakse maagaasi. Ecobio tehas suudab aastas käidelda umbes 20 000 tonni biolagunevaid jäätmeid, mida tuuakse tehasesse üle Eesti. Maardu biogaasitehasesse jõuavad Harjumaa ja Tartumaa valdade, Viljandi linna ja maakonna, Raplamaa, Võru linna ja maakonna, Põlvamaa, Läänemaa, Pärnumaa, Jõgevamaa, Lääne-Virumaa ning Tallinnast Pirita ja Mustamäe piirkonna köögi- ja sööklajäätmed. 

„Kui tehas hakkab täisvõimsusel tööle, saab 50 Tallinna gaasibussi sõita aasta jagu biojäätmetest toodetud gaasiga“ selgitas Grents ning lisas, et kääritusprotsessi käigus tekkivast digestaadist valmistatakse vedelväetist, mis läheb Harjumaa põllumeestele mineraalväetiste asenduseks. 

EKT Ecobio biometaani vahendab TLT bussidesse Bioforce Infra, kes transpordib Maardu tehase gaasi TLT tanklatesse.

Keskkonnameedia

Fotod: EKT Ecobio