*EhitusArtiklite arhiiv

Linaõli puidu kaitseks

Print Friendly, PDF & Email

Linaõli on puidu kaitsmiseks kasutatud juba sajandeid. Vahepeal vajus ta mõnevõrra unustusse, nüüd on aga taas väärtustumas.

Tänu väikestele molekulidele tungib linaõli sügavale (umbes 2 mm) puidu sisse, moodustades õhku läbilaskva kaitsekihi. Parim linaõli saadakse õlilinaseemnete külmpressimise (temperatuuril alla 50 ºC) teel. Mida külmemalt pressitud, seda kvaliteetsem õli ning seda paremini ta puidu sisse imbub.

 Põhjamaine linaseeme on eriti hinnatud, sest ta kuivab päikesevalguse või kunstliku ultraviolettkiirguse toimel. Temperatuuri tõstmine kiirendab polümerisatsiooni.

Naturaalsena sobib linaõli ainult sisetingimustes kasutamiseks. Puhast õli sobib kasutada ainult siseruumides. Sisse imendunud linaõli kaitseb puitu niiskuse, mustuse ja lõhenemise eest ning toob esile puidu tekstuuri. Linaõliga viimistlemine lööb ka vana mööbli särama. Tervisele ohutu linaõliga võib katta puidust mänguasju ja toidunõusid.

Linaõli ei maksa segi ajada värnitsaga, mida saadakse linaõli kuumutamise teel. Kuivamise kiirendamiseks lisatakse sikatiivi (mangaan, koobalt). Niimoodi saadud aine on linaõliga võrreldes ilmastikukindlam, kuid kuumutamine suurendab linaõli molekule ning seetõttu imbub värnits mõnevõrra halvemini puitu.

Kui linaõlile lisada tärpentini ja puitu hallituse, sinavuse ja mädaniku eest kaitsvat ainet, on teda võimalik kasutada ka niisketes siseruumides ning tumeda puidu (tiikpuu, mahagon, tamm) kaitsmiseks välistingimustes. Selline linaõli sobib väärispuidust uste, akende ja terrassi viimistlemiseks. Palkmajade siseviimistlemine tärpentinilinaõliga loob neis looduslähedase keskkonna.

Lisandid: männitõrv ja tärpentiin

Välistingimustes oleva heleda puidu viimistlemiseks peab linaõlile peale puidukaitseaine ja tärpentini lisama veel männitõrva. Selline tõrvaõlilaadne puidukaitsevahend imendub puidu sisse, kaitstes seda niiskuse, mädaniku ja hallituse eest. Tärpentin aitab õlil kiiremini puidu sisse imenduda ning tõrv suurendab vastupidavust niiskusele ning annab vanamoelise väljanägemise. Linaõli toob esile puidu kauni tekstuuri. Tõrvaõlilaadsed puidukaitsevahendid sobivad palkmajade välisviimistlemiseks ning paatide, sadamakaide, terrasside ja puitaedade katmiseks. Tekkiv vaigune kiht kaitseb puitu nii niiskuse kui ka päikese eest.

Männikändudest saadav männitõrv imendub hööveldamata pinda hästi, hööveldatud puitu imendumise kiirendamiseks võib tõrva kuumutada või tärpentiniga vedeldada. Sindel-, kimm- ja laastkatuste puhul soovitatakse männitõrvale lisada ca 30% linaõli. Männitõrva kasutatakse traditsiooniliselt paatide ja puitkatuste viimistlemiseks ning sellega immutatud postid peavad maa sees kaua vastu.

Tagasi loodusesse

Looduslikud linaõlitooted imbuvad puidu sisse ega kooru maha. Kulunud pinnakatet on lihtsam uuendada kui värvi- või lakikihti. Linaõlitooted võimaldavad hoone hingavaks jätta, tagades samas puidu vastupidavuse keskkonnamõjule. Neid on lihtne kasutada – puit kaetakse õliga nii kaua, kuni ta sisse imbub, liigne õli eemaldatakse. Puidu sees linaõlimolekulid paisuvad, muutes puitu tugevamaks. Ka linaõlitoodetes kasutatavad tärpentin ja tõrv on loodustooted ning puidu viimistlemisel lähevad nad tagasi sinna, kust nad pärit on.

Artikli autor on RAUNO OLLEMA, Amello Grupp OÜ

Artikkel ilmus ajakirjas Keskkonnatehnika 2/2008 lk 56

Fotol on tõrvaõlilaadse puidukaitsevahendiga immutatud katus. Foto Rauno Ollema