InnovatsioonUudised

CIRCUP katsetas joogitopside kiirpesumasinat

Print Friendly, PDF & Email

Nutikate roheideede konkursi Negavatt 2018. aasta hooaja võitnud Circup on valmis saanud korduskasutatavate joogitopside kiirpesumasina prototüübi. Joogitopside kiirpesumasinat katsetati Saaremaal 11.–14. juulini toimunud elamusfestivalil I Land Sound. Firmal on valminud ka interaktiivne koduleht, kust näeb, millistes kohvikutes ja tanklates oma joogitopsi kasutades soodustust saab.

Maailmas visatakse ühes minutis ära üks miljon ühekordset kohvitopsi, aastas teeb see kokku ca 5 miljardit kohvitopsi. Ühekordsed topsid sisaldavad 5% polüuretaani, mis teeb nende ringlussevõtu keeruliseks. Praegu jõuab paraku üle 90% ühekordsetest joogitopsidest tavaprügi hulka.

Et ühekordsete topside kasutamisest tekkivat prügi kogust vähendada, soovib Circup pakkuda võimalust kasutada oma joogitopsi kohvikutes ja tanklates kuumade jookide ostmiseks. Praegu ei pruugi see olla võimalik, sest pesemata topsi kohvikutes ja bensiinijaamades üldjuhul jooki ei müüda. Hügieenilistel põhjustel ei ole topside pesemine WC-des enamasti mõeldav. Loodust säästev oleks aga hommikul kodust kaasa võetud joogitopsi päeva jooksul mitu korda kasutada. Circupi väljaarendatav joogitopside kiirpesumasin pakub sellele probleemile lahenduse.

Joogitopside kiirpesumasinat katsetati esimesena Saaremaal

I Land Sound on keskkonnasõbralik festival, kus ühekordsete topside asemel kasutatakse vastupidavaid korduskasutatavaid joogitopse. Seepärast oli festival sobiv koht masinate proovimiseks. Külastajate käsutuses oli Saaremaal viis joogitopside kiirpesumasinat.

Circupi tegevjuhi Marius-Julius Urva sõnul kasutati festivalil joogitopside kiirpesumasinat meelsasti ja masinad pidasid hästi vastu. Kiirpesumasinad olid varustatud kasutamisjuhendiga ja enamik festivalikülalistest said topside loputamisega kenasti hakkama. Circupi meeskond oli festivalil ise kohal ja vajaduse korral juhendas masina kasutamist. Festivalilt saadi hea kogemus ja palju vajalikku tagasisidet, et masinat täiustada ja selle kasutamine veelgi mugavamaks muuta.

Circupi joogitopside kiirpesumasinat katsetati Saaremaal
Circupi joogitopside kiirpesumasin Saaremaal I Land Sound festivalil. Fotod: Circup

Saaremaal katsetatud kiirpesumasina prototüüp on mõeldud väliüritustel kasutamiseks. Masin valmis koostöös Tartu Ülikooli ja Tallinna Tehnikaülikooli inseneride ja teadlastega. Seade ei vaja tööks elektrit ega hüdrofoori. Topside pesemiseks vajalik vee surve tekib siis, kui jalaga kolm korda pedaali vajutada. Kiirpesumasinal on kaks 60 liitrist paaki. Üks on täidetud pesuveega ja teise kogutakse must vesi. Ühe joogitopsi pesemiseks kulub ca 80 ml vett. Rohkem määrdunud topsi võib olla vaja loputada mitu korda. Ühe paagitäie veega saab pesta umbes 750 topsi. Paak tühjendatakse kas voolikuga kanalisatsiooni või selleks ettenähtud kohta.

Kohvikutesse ja bensiinijaamadesse sobiv lahendus on esialgu veel arendusjärgus. Tõenäoliselt asendatakse neis algselt topside loputamiseks kavandatud kuivjäätehnoloogia kuuma auru abil puhastamisega.

Circupil on valmis saanud ka interaktiivne koduleht, kust leiab infot ca 300 kohviku ja tankla kohta, kes pakuvad oma topsi kasutamise eest soodustust. Peagi tunneb need kohvikud ära ustele pandud Circupi disainiga kleepsude järgi.

Keskkonnameedia

Fotod: Circup