*EhitusArtiklite arhiiv

Hiinas sai valmis suur Aizhai rippsild

Print Friendly, PDF & Email

HIINAS avati 2012. aastal liiklusele suur ja kõrge Aizhai rippsild [1]. Silde pikkuse poolest on see maailma kõige suuremate rippsildade hulka kuuluv sild ka maailma kõrgemaid.

Aizhai rippsild asub Hunani provintsis asuva Jishou linna, mis jääb Shanghaist linnulennult umbes 1200 km kaugusele, ja Chadongi linna ühendava kiirtee ääres. Sillast on olemas mõned pildid ja joonised [2], ent tehnilist teavet leidub selle kohta vähe.

Jishou linnast ligi 20 km loodesse jääva üle Dehangi jõe kanjoni ehitatud üheavalise, kahe pülooni vahelise silla silde pikkus on 1176 m ning kõrgus 336 m. Silla mõlemas otsas jätkub sõidutee kaljusse rajatud tunnelis.

Silla püloonid on betoonist. Vaid 50 meetrise lõunapülooni kõrgus võib tunduda üsna väike, ent silla pikiprofiililt on näha, et pülooni kõrgust suurendab selle alune kalju.

Kumbki kandetross, mis koosneb 169-st kuusnurkse ristlõikega osatrossist ja need omakorda 127-st 5,25 mm läbimõõduga tsingitud ülitugevast terastraadist, on ümberringi mähitud terastraatidega ning ümmarguseks kokku pressitud.

Silla 27 m laiune ja 7,5 m kõrgune tekk on terassõrestiktarind. Silla sõiduteel on kummaski suunas kaks sõidurada ning mõlemas servas kitsad, vaid 1,25 m laiused hooldusteed. Lubatud sõidukiirus on 80 km/h.

Silla tellis Hunan Road & Bridge Construction Group Corporation, projekteeris Hunan Provincial Communications Planning Survey & Design Institute, allkonsultant oli China Zhongtie Major Bridge Engineering Group Co. Ltd. Bridge Consultant Filiale ning töövõtja Hunan Road Bridge Construction Corp. Chanjiang Filiale.

Tabelist on näha, et kõrguse poolest on Aizhai sild kümne maailma kõige kõrgema silla seas. Enamik (kümnest kaheksa) maailma kõrgeimatest sildadest asub Hiinas, neist kõige kõrgem (496 m) on Siduhe sild [3]. Ava pikkuse poolest kuulub Aizhai sild maailma suureavaliste sildade esikahekümnesse [4].

Autor: JUHANI VIROLA, Eur Ing-FEANI Helsingi, Soome

Fotol: Aizhai silla üldvaade, madalam püloon on vasakul. Foto: Fotod: Eric Sakowski

Artikkel ilmus ajakirjas Keskkonnatehnika 6/2013. Täismahus artikli koos jooniste ja tabelitega leiad ajakirjast lk 36-39.

Viidatud allikad

  1. Juhani Virola. Aizhai Bridge – suuri riippusilta rakennettu Kiinassa. Tierakennusmestari TIRA 2012, 3: 54–57.
  2. Teave ja illustratsioonid andis lahkesti Eric Sakowski: www.highestbridges.com.
  3. Juhani Virola. The Siduhe Bridge – world’s highest bridge built in China. Suara Perunding ACEM 2011, 4: 20–21.
  4. Bridge Tables of the Helsinki University of Technology: www.bridge.aalto.fi /en/longspan.html.